Zima jest taką porą roku, którą albo się uwielbia, albo nie lubi. Choć wydaje się, że grudzień jest miesiącem, w którym niewiele robi się w ogrodzie, jest to bardzo mylne przekonanie. Mimo że miesiąc ten chyli się ku końcowi, warto jednak w okresie międzyświątecznych ferii wykonać kilka drobnych prac, dzięki którym wiosną zakwitną przepiękne plony. W jaki sposób zatem zadbać o ogród? Zachęcamy do przeczytania artykułu.
Zima w ogrodzie
Nie da się ukryć, że zima w ogrodzie może być naprawdę przepiękna. Srebrząca się pokrywa śnieżna, a także lód wyglądają naprawdę zjawiskowo na drzewach oraz na trawie. Mimo że dzień jest krótszy i nie zachęca to do wizyty w ogrodzie, warto zaglądać do niego w grudniu. Piękno przyrody w tym miesiącu jest naprawdę zjawiskowe, można podziwiać między innymi czerwone pędy dereni, pozostawione owocostany dzikich róż, czy berberysów.
O czym pamiętać w grudniu?
Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że brak śniegu w ogrodzie jest powodem do tego, aby sprawdzić zimowe okrycia krzewów i drzew oraz grubość warstwy ściółki, która pokrywa rabaty bylinowe. Jeżeli wszystko jest w porządku, możesz pozostawić okrycia oraz ściółkę bez ingerencji, natomiast jeżeli pokrycie się przedrze lub ściółki będzie nieco mniej, warto zadbać o dodatkowe zabezpieczenie.
Co więcej, warto pamiętać o tym, aby wystawić karmniki dla ptaków i regularnie dawać im ziarna, a także słoninę. Jeżeli zima rzeczywiście jest mroźna, ptaki nie mają możliwości zdobycia pożywienia, ponieważ ziemia jest zamarznięta.
Drzewka owocowe
Co istotne, nie należy zapominać w zimie o drzewkach owocowych. Jeżeli uprawiasz w szklarni krzewy winorośli, przytnij je do trzech oczek. Sprawdź także, czy przechowywane owoce są zdatne do spożycia. Jeżeli zauważysz gnijące egzemplarze, najlepiej od razu je wyrzuć, ponieważ proces gnilny może przejść na zdrowe owoce. Sprawdź, czy w drzewkach nie pęka kora. Aby temu zapobiec, pod koniec grudnia można wykonać bielenie pni drzew. Warto także zabezpieczyć korę przed gryzoniami oraz zającami, które mogą je obgryzać. Można postawić między innymi plastikowe ochraniacze na drzewka lub zawiesić na wysokości 1 m mydełko toaletowe, zawinięte w papier. Sarny nie lubią tego zapachu, dlatego z pewnością nie będą podchodzić.
Warzywa ozime
Jeśli masz w ogrodzie warzywa ozime i jesienią wydałeś wczesny zbiór sałaty, szpinaku, roszponki, czy cebuli, pamiętaj o tym, aby osłonić je przed mrozem i wiatrami. Jeżeli zima będzie bezśnieżna dobrze jest zastosować podwójną warstwę agrowłókniny lub zdecydować się na obłożenie sadzonek naturalnymi liśćmi, słomą lub gałązkami igliwia.
Po pierwszych przymrozkach możesz pobrać także zrazy do szczepienia z roślin. Zrazy pobrane właśnie w grudniu z gatunków: czereśni, brzoskwini, czy moreli o wiele lepiej będą się przechowywać i nie będą uszkadzane przez kolejne mrozy.
Grudzień może być naprawdę przepiękny w ogrodzie, warto jednak pamiętać o tym, aby doglądać warzyw, owoców, a także krzewów, które zimują na zewnątrz. Ponadto, nie należy zapominać o tym, aby sprawdzać zbiory przechowywane w piwnicy lub pomieszczeniu gospodarczym. Jeżeli zauważysz, że na zbiorach pojawia się pleśń, od razu wyrzuć dane warzywo lub owoc.