Grudnik – kwiat Bożego Narodzenia

Grudnik – kwiat Bożego Narodzenia

Choć przyjęło się, że w grudniu nie kwitnie zbyt dużo kwiatów, to grudnik jest niewątpliwie odmieńcem. Ta przepiękna roślina zdobi niejeden dom podczas Świąt Bożego Narodzenia i prezentuje się przepięknie! Niewielu jednak zdaje sobie sprawę z tego, że kwiat wymaga odpowiedniej pielęgnacji. W jaki sposób zadbać o grudnika, aby wyrósł?

Grudnik – co to za kwiat?

Najpiękniej kwitną kwiaty na wiosnę, podczas lata natomiast możemy podziwiać piękne rośliny w ogrodzie. Co ciekawe, grudnik jest jednym z nielicznych kwiatów, który rozpoczyna okres zakwitania w listopadzie, by w grudniu zdobić dom. Warto wspomnieć, że kwiat ten nie ma typowych liści. Różnokolorowe kwiaty, okalają bardzo często łodygi, przypominające liście. W tym wypadku roślina ta podobna jest bardzo do sukulentów. Grudnik „przywędrował” do nas z Brazylii, gdzie zdobi tamtejsze wierzchołki drzew. Roślina ta nie lubi miejsc mocno słonecznych, o wiele rozsądniej jest zdecydować się na parapet mniej nasłoneczniony. Pamiętajmy także, aby kwiat ten nie był w miejscu, które nagrzewa się mocno od kaloryfera. Rozsądniej jest postawić go na parapecie poza ogrzewaniem.

Grudnik w domu
Grudnik inaczej nazywany jest szlumbergą.

Uprawa grudnika

Roślinę tą najlepiej jest zasadzić do gleby o odczynie nieco kwaśnym, dzięki temu będzie miała o wiele atrakcyjniejsze warunki wzrostu. Co ciekawe, warto przesypać ziemię także warstwą keramzytu lub piasku/ żwiru, dzięki temu korzenie nie będą zanadto przemoczone. Grudnik należy podlewać, jednak pozostawić mu możliwość drenażu. Kwiat ten magazynuje wodę w łodygach, dlatego nie musi być stale podlewany, a wręcz w niektórych wypadkach o wiele lepiej go w ogóle nie podlewać. Dlaczego?

Grudnik różowy
Grudnik może nieć naprawdę przepiękne kolory.

Grudnik – odpoczywanie rośliny

Grudnik to specyficzna roślina, która lubi odpoczywać. Jest to bardzo ważny proces w przypadku tej rośliny, od września do października powinniśmy zapewniać jej niższą temperaturę, aby mogła „odpocząć”. Co istotne, nie musimy jej wtedy nawet podlewać. Kiedy zauważymy, że roślina zaczyna kwitnąć, podlewamy ją nieco intensywniej. Podobna sytuacja zaczyna się na przełomie lutego i marca.

Bardzo wiele osób decyduje się na hodowlę tego kwiatu ze względu na klimat  Świąt. Choć roślina ta nie ma typowego wyglądu kwiatu Bożego Narodzenia, fakt, że kwitnie w grudniu, mocno wiąże ją z tym okresem. Sporo osób stawia grudnika na świątecznym stole, podczas kolacji wigilijnej.

biały grudnik
Grudniki są także białe.

A Wy macie u siebie grudnik? Kwitnie Wam? 🙂

16 Comments
  1. Moja mama jest miłosniczką kwiatów i ma też w swojej kolekcji grudniki 🙂 Pieknie kwitną 🙂

  2. Cudowny kwiat, miałam.
    Pamiętam,kiedy byłam mała, Mama wyniosła grudnika do zimnego ,ciemnego pokoju,bo przestał kwitnąc.Nikt tam nie zaglądał przez kilka miesięcy.Coś szukałyśmy i kiedy weszłyśmy do pokoju naszym oczom ukazało się cudo.Morze kwiatów.Musiał potrzebowac odpoczynku i samotności,aby obsypac się kwiatami.
    Bardzo go lubię.

  3. Mam w domu i czekam aż zakwitnie:) W końcu to jego czas!

  4. Ten jasny grudnik jest przepiękny 🙂 A tak kojarzę ten kwiat, u mojej babci kwitł. Nie wiedziałam, że tak się nazywa 🙂

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *