Gotowa trawa z rolki – czy warto?

Gotowa trawa z rolki – czy warto?

Kiedy postawimy już swój dom, pozostaje nam kwestia zaaranżowania ogrodu. O sadzeniu kwiatów, czy wykonywaniu podjazdu, już pisaliśmy, natomiast dotychczas nie poruszaliśmy tematu zakładania trawnika. Jak wiadomo, wielu sięga po nasiona trawy i wysiewa je wokół domu. Sprawa jest prosta, gdy „dosiania” wymaga trawnik po zimie lub niewielki fragment ogrodu, o wiele trudniej jest wyhodować trawę z nasion w sporej przestrzeni. Z pomocą „przychodzi” nam gotowa trawa z rolki. Czy warto zastosować ją u siebie? Czy jednak lepiej postawić na nasiona? Zobaczcie!

Co lepsze – trawa z rolki, czy siana?

Jest wielu zwolenników i przeciwników tego rozwiązania. W Polsce nadal nie jest to najpopularniejsza forma aranżacji trawnika, jesteśmy z reguły tradycjonalistami i wolimy wysiewać trawę. Podstawowym minusem nasion trawy jest fakt, że trzeba dość długo czekać, aż zaczną wschodzić. Trzeba pamiętać, że przez pierwszy rok, a nawet często dwa, trawa wokół domu nie będzie aż tak efektywna, zatem jeśli zależy nam na pięknym trawniku, warto zdecydować się na trawę z rolki. Jakie zalety ma jeszcze to rozwiązanie?

Trawnik to jeden z bardziej istotnych elementów ogrodu. Dzięki temu dom prezentuje się z zewnątrz jeszcze lepiej – okraszony pięknym, zielonym trawnikiem.

 

Trawa z rolki – zalety

  • Efekty od razuNie trudno ukryć, że trawa z rolki pozwala na uzyskanie natychmiastowego efektu, czyli pięknego i zadbanego ogrodu. Z pewnością zgodzimy się z tym faktem, że jest to bardzo ważny aspekt, zwłaszcza gdy mamy spory ogród, który wymaga zagospodarowania przestrzeni. Zanim trawa z nasion urośnie, minie jakiś czas. Z reguły dopiero na drugi sezon wygląda ona dobrze. Trawa z rolki pozwala cieszyć się zielenią od razu, ponadto możemy swobodnie gospodarować wtedy resztę ogrodu.
  • Można po niej zaraz chodzić – Jest to ważny aspekt trawnika. W miejscu, w którym wysiewamy trawę, nie powinniśmy chodzić. Jest to rozwiązanie dobre, jeśli możemy pozwolić sobie na niespacerowanie po ogrodzie. Co innego, gdy właśnie się wybudowaliśmy, mamy sporo przestrzeni wokół, którą chcemy obsiać trawą i praktycznie jesteśmy uziemieni. Wtedy najlepiej postawić na trawę z rolki.
  • Dłuższy termin zakładania trawnika – Wysiew trawy jest mocno ograniczony czasowo. Zwykle wykonuje się go od kwietnia do października. Kiedy układać natomiast trawę z rolki? Mamy czas do późnych przymrozków. Jak wiadomo, nasiona nie wzejdą na gruncie choćby trochę przymarzniętym, natomiast trawa z rolki przyjmie się bardzo dobrze. Jest to jej znacząca zaleta.
  • Brak konieczności uważania na ptaki – Ptaki uwielbiają wydziobywać nasiona z gruntu. Pierwszą rzeczą, jaką zatem musimy zrobić, stawiając na trawę z nasion, to skupianie uwagi na tym, czy wokół domu nie ma ptaków, które wyjadają nasionka. Co istotne, jeśli mamy duży ogród, musimy zakupić około 4 kg nasion, ponieważ tylko wtedy nie będziemy mieć prześwitów w różnych miejscach. Kupując mniej, musimy liczyć się z „plackami gołej ziemi” i wybiórczo rosnącą trawą.

Czy zastosowanie trawy z rolki ma też wady? Z pewnością! Podstawową wadą jest fakt, że szybko musimy wykorzystać trawę. Od czasu zakupu mamy około dwóch dni na wyłożenie jej w ogrodzie. Jest to jednak bardzo łatwy aspekt do rozwiązania, wystarczy tylko zakupić trawę dokładnie wtedy, gdy chcemy ją kłaść. Inną wadą jest na pewno mniejsza możliwość wyboru rodzaju trawy, czy pomieszania gatunków. Jednak ta wykonana z rolki, jest bardzo wysokiej jakości i spełnia swoje zadanie, zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne!

Trawa z rolki bardzo szybko się ukorzenia, trzeba jednak wyłożyć ją w ciągu doby od zakupu.

Trawa z rolki – cena

Ile kosztuje położenie trawy z rolki? Wielu nurtuje to pytanie. Nie jest to aż tak wygórowana cena, gdyż za m2 zapłacimy około 17 zł. Jeśli zależy nam na szybkim efekcie lub chcemy od razu korzystać z trawnika lub ogrodu, warto się zdecydować na ten rodzaj zagospodarowania przestrzeni wokół domu.

 

 

Czy warto zdecydować się zatem na trawę z rolki? Jak najbardziej! Przede wszystkim dlatego, że to rozwiązanie pozwala nam od razu korzystać z trawnika, czego nie możemy robić w przypadku wysiania nasion trawy, gdyż grozi to ubiciem nasion lub „wyniesieniem” ich na butach. Może to doprowadzić do powstania „gołych placków” na trawniku. Wprowadzając się do nowego domu, chcemy z reguły korzystać z dobrodziejstw trawnika od razu, zwłaszcza latem, robiąc grilla, wypoczywając na leżaku lub kąpać się w basenie.

8 Comments
  1. W naszym ogrodzie dosiewaliśmy trawę, ale syn chce koniecznie, żeby zaaranżować mu boisko do piłki. Dlatego tak się zastanawiam nad tym czy nie zainwestować w trawę z rolki, żeby wszystko było ładnie i równo wykonane

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *