Gleba piaszczysta – jakie zasadzić rośliny?

Gleba piaszczysta – jakie zasadzić rośliny?

Nie od dziś wiadomo niestety, że gleba piaszczysta jest najmniej urodzajną z gleb. Niewiele na niej urośnie, dlatego też bardzo często poddajemy się i nie wysiewamy w niej nic. Co ciekawe, wystarczy jedynie dobrze zagospodarować taką przestrzeń i wtedy możemy cieszyć się z naprawdę dobrych upraw. Co można zasadzić w glebie suchej? Jak zadbać dobrze o glebę piaszczystą?

Charakterystyka gleby piaszczystej

Glebę piaszczystą cechuje sypkość. Gdy weźmiemy trochę ziemi do ręki i ściśniemy ją, naszym oczom ukaże się piach. Gleba piaszczysta nie grudkuje się, jest mocno sucha, a do tego ma jasną barwę. Wielu uważa, iż mając w ogrodzie glebę suchą, nie jesteśmy w stanie nic hodować. To nieprawda! Wiadomo, że być może nie uda nam się stworzyć bujnego warzywniaka, czy zasadzić drzewka owocowe, jednak ozdobić ogród roślinami będziemy mogli. To, co wyróżnia glebę piaszczystą to fakt, że jest mocno przepuszczalna. Niestety, woda nie odżywia roślin, a jedynie „wpija” w glebę, przez to wiele gatunków roślin jest zagrożonych.

Berberys kwitnie na czerwono i bardzo dobrze czuje się w glebie piaszczystej

Nawożenie gleby piaszczystej

Co ciekawe, glebę piaszczystą można dobrze użyźnić, dzięki temu istnieje kilka odmian roślin, które świetnie „poczują się” w tym rodzaju ziemi. Musimy na nią położyć sporo gliny, a następnie całość przekopać i spulchnić. Możemy rośliny zasadzić na nawóz zielony, bardzo dobrze sprawdzają się w tym wypadku rośliny motylkowe. Jeśli chodzi o samą technikę nawożenia, powinniśmy się skupić na stałym nawożeniu. Niestety, nawóz z gleby suchej jest szybko wypłukiwany. Bardzo dobrze użyźniać glebę będzie kompost, np. z kompostownika z ogrodu lub obornik. Pamiętajmy o tym, aby co najmniej dwa razy w roku „nakarmić” ziemię tymi składnikami. Możemy także zakupić gotowe mieszanki minerałów w sklepach ogrodniczych. Jeśli zdecydujemy się na gotowe środki, zakupmy te, które wolno się uwalniają, dzięki temu związki te zdążą wniknąć do roślin.

Kostrzewa popielata kwitnie na niebiesko i świetnie wygląda w ogrodzie

Jakie rośliny nadadzą się na gleby piaszczyste?

Istnieje kilka rodzajów roślin, które bardzo dobrze „odnajdują się” w glebie piaszczystej. Poniżej przedstawiamy zestawienie roślin, które możecie zasadzić u siebie w ogrodzie i tym samym, pożegnać kryzys pustego miejsca wokół domu!

Budleja to przepiękny kwiat, który ma drobne, niebieskie kwiaty. Świetnie czuje się na glebach suchych
  • Kostrzewa popielata – jest to rodzaj ozdobnej trawy, która kwitnie na niebiesko! Kostrzewa ta bardzo zwraca swoją uwagę i przepięknie zdobi ogród. Może stanowić uzupełnienia rabat lub newralgicznych miejsc w ogrodzie, które ze względu na obecność gleby piaszczystej trudno obsadzić roślinami.
  • Jeżówka purpurowa – bardzo popularna bylina, która obok róż, czy tulipanów bardzo dobrze prezentuje się w wazonie jako kwiat cięty. Kwitnie późnym latem i osiąga nawet do metra wysokości! Jej znaczącą zaletą jest fakt, że bardzo dobrze „czuje się” w glebie piaszczystej.
  • Budleja – to sporych rozmiarów krzew ozdobny, kwitnący na fioletowo, różowo lub czerwono. Budleja osiąga około 3 m wysokości, a jej kwiaty znajdują się na końcach łodyg, dzięki czemu roślina jest niezwykle efektywna. Kwiat ten osiąga około 2 m wysokości.
  • Berberys czerwonolistny – jest to kolejna, zdobna roślina, która przepięknie prezentuje się w rabatach. Co najważniejsze, berberys bardzo dobrze znosi glebę suchą, trzeba jedynie pamiętać o regularnym nawożeniu gleby.

 

Jest wiele różnorodnych roślin, które można zasadzić w glebie piaszczystej. Co najważniejsze, są to kwiaty ozdobne, które przepięknie udekorują nasz ogród! Jeśli wiemy, że w naszym ogrodzie jest gleba piaszczysta, musimy odpowiednio o nią zadbać, wtedy z pewnością będziemy cieszyć się z urodzajnych plonów!

8 Comments
  1. Bardzo lubię jeżówki w ogrodzie. A berberys i zimą pięknie wygląda, kiedy zostają czerwone grona owoców. Dodać muszę, że jadalnych.

  2. Bardzo przydatny wpis 🙂 właśnie u mnie na działce jest piaszczysta gleba 😉

  3. Uwielbiam kolorowe kwiaty w ogrodzie. Dodaja takiego życie za oknem. Pozdrawiam serdecznie ☺

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *