Garaż wkomponowany w bryłę domu czy garaż wolnostojący? Który okaże się bardziej funkcjonalny zimą?

Garaż wkomponowany w bryłę domu czy garaż wolnostojący? Który okaże się bardziej funkcjonalny zimą?

Zima depcze nam po piętach, z pewnością ostatnie remonty na Waszych posesjach dobiegają  już końca. Ta najbardziej mroźna pora roku jest dobrym momentem na zastanowienie się nad tym, czy budując dom i garaż, spełnią one swoje wszystkie funkcje, zwłaszcza, gdy za oknami będzie śnieg, gołoledź i ujemna temperatura. Wielu z nas planując budowę, wkomponowuje garaż w bryłę domu lub sytuuje go swobodnie na działce w pewnej odległości od budynku. Czy jednak przed podjęciem tej ważnej decyzji, przemyśleliśmy dobrze  zalety i wady jednego i drugiego rozwiązania? Który garaż okaże się zatem najbardziej funkcjonalny, zwłaszcza, gdy nastaną mrozy?

Garaż wkomponowany w bryłę domu – zalety i wady

Wybierając garaż dołączony do budynku z pewnością możemy liczyć, że zimą będzie w nim o wiele cieplej, gdyż ogrzewać będzie go nieco nasz dom. Dodatkowo, rozwiązanie to daje także możliwość swobodnego przemieszczania się z garażu do domu. Szczególnie w zimie jest łatwiej, ponieważ możemy szybciej przenieść zakupy, bez marznięcia i wkładania obuwia zamiennego. Garaż wkomponowany w bryłę domu  pozwala także na przechowywanie sprzętów kuchennych, których nie używamy często, a jednak co jakiś czas nam się przydają. Dlatego prościej jest zajść po mikser do garażu, przechodząc tylko przez drzwi niż wkładają uprzednio całą garderobę zimową.

Garaż doklejony do budynku mieszkalnego ma niestety także istotne wady. Zazwyczaj  zimą na drogach zalega sporo brudu i popiołu, który przenosimy na swoich butach. Jeżeli przemieszczamy się z garażu do środka domu, brud wnosimy ze sobą na podeszwach. Nawet jeśli bardzo dbamy o czystość, wiemy, że trudniej jest to robić, gdy zimą panuje plucha na zewnątrz. Tym bardziej, jeżeli dodatkowo mamy połączony garaż z domem. Musimy pamiętać również, że zimą warto odpalić samochód i poczekać chwilę, zanim ruszymy, aby mógł rozgrzać się silnik. Niestety, opary benzyny i nieprzyjemny zapach dostają się do środka domu. Trudno tego uniknąć, nawet jeśli posiadamy szczelne drzwi. Z pewnością zimą nieprzyjemny zapach będzie intensywniejszy, ponieważ nie wietrzymy aż tak często. Warto pamiętać także, że jeżeli zależy nam na zachowaniu komfortu cieplnego w domu, lepiej nie decydować się na garaż dostawiony do domu, ponieważ ciepło będzie uciekać przez często otwieraną bramę wjazdową oraz drzwi do garażu. Zwłaszcza zimą jest to bardzo uciążliwe, gdyż w domu będzie odczuwalnie zimniej.

Garaż wolnostojący – zalety i wady

Garaż wolnostojący niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim jest od odseparowany od domu, dzięki temu spaliny i opary samochodowe nie przenikną do środka. Jest to niewątpliwa zaleta tego rozwiązania, nie tylko zimą, ale podczas każdej pory roku. Zimą natomiast nie doświadczymy chłodu wewnątrz naszego domu, ponieważ ciepło nie będzie „uciekać” przez drzwi i bramę do garażu. Garaż samodzielny daje nam także sporo możliwości, mamy w nim większą swobodę działania, gdyż wytworzony hałas nie będzie docierać bezpośrednio do domu, np. podczas rąbania drewna. Co najważniejsze, garaż wolnostojący możemy wybudować większy i przestrzenny, dzięki temu będziemy mogli trzymać tam różnorodne sprzęty, np. łopaty zimowe, łamacze lodu itd.


Garaż wolnostojący to wiele korzyści! Możemy wybudować go w późniejszym czasie, dzięki temu będziemy mogli na niego zaoszczędzić!

Garaże dołączone do budynku mieszkalnego, są zwykle mniejsze, ponieważ łączą się z powierzchnią domu, przez co zwykle możemy w nich jedynie zaparkować autem. Większa przestrzeń z pewnością pozwoli na stworzenie także warsztatu do majsterkowania, gdzie będziemy mieli możliwość „podszlifowania” naszych umiejętności.  Dzięki temu, że będziemy posiadali wolnostojący garaż, w znacznym stopniu unikniemy brudu w domu. Na meblach będzie osiadać mniej pyłu, a my nie będziemy zmuszeni każdorazowo przecierać podłogi przed drzwiami garażowymi i podeszw naszych butów.

Niedogodnością, związaną z usytuowaniem takiego garażu jest z pewnością przemieszczanie się z budynku do domu, a także fakt, że jeżeli nie mamy ocieplanego garażu, zimą może tam być nieco chłodniej. Mimo to, nie są to bardzo uciążliwe przeszkody, dlatego garaż wolnostojący jest rozsądnym wyborem.

Na co warto zatem się zdecydować? Przede wszystkim musimy przemyśleć funkcjonalność i wielkość naszego domu. Garaż dopasowany do bryły domu będzie dobrym rozwiązaniem, jeżeli nie jesteśmy zmarzluchami i nie przeszkadza nam brudna podłoga i pył. Musimy pogodzić się z tym, że część ciepła będzie uciekać z domu na zewnątrz przez drzwi i bramę garażową, a wewnątrz budynku więcej będzie się brudzić. Świetną alternatywą jest zdecydowanie się na garaż wolnostojący, dodatkowo z prefabrykowanych elementów stalowych. Taki garaż zapewni nam sporo przestrzeni do użytkowania i przechowywania rzeczy, zwłaszcza tych zimowych, a także uchroni nasz dom przed nieprzyjemnymi skutkami zimy. Dzięki garażowi wolnostojącemu, chłodne powietrze nie będzie  bezpośrednio „wdzierać” się do środka domu, a także utrzymamy naszych czterech kątów większą czystość. Tego typu rozwiązanie uchroni nas także przed nadmiernym hałasem powstałym, np. podczas rąbania drewna do kominka.

Jeżeli zależy Ci na inwestycji na lata oraz dbasz o czystość i komfort cieplny w swoim domu, zdecyduj się na garaż wolnostojący!

Więcej o korzyściach tego rozwiązania poczytasz w tekstach:

Dlaczego warto wybrać garaż z elementów stalowych?

Odpowiedni garaż dla Twoich potrzeb

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *