Będąc właścicielami domu ze sporym ogrodem, dobrze jest mieć psa pilnującego, który zaalarmuje nas i sąsiadów, w momencie zagrożenia. Kiedy już zdecydujemy się na posiadanie czworonożnego pupila, musimy zapewnić mu miejsce, w który będzie mógł spać, a także schronić się przed niepogodą. Warto zainwestować w wygodną i ciepłą budę. Jak powinna ona wyglądać? Sprawdźcie poniżej!
Lokalizacja w ogrodzie
Miejsce usytuowania budy dla psa powinno być przez nas dobrze przemyślane, aby nasz pupil miał zapewniony spokój i mógł w niej swobodnie odpocząć. Buda nie powinna stać w uczęszczanej części ogrodu, a także przecinać ścieżek czy dojścia do domu. Warto zlokalizować ją gdzieś w pobliżu drzew lub krzaków, gdzie będzie nieco cienia. Dobrze, żeby pies widział wejście na teren naszej posesji. Jeśli zastanawiacie się, jakie usytuowanie budy sprawi, że nasz czworonóg będzie miał dobrą widoczność, a jednocześnie będzie mógł wypocząć, najlepiej zaplanujcie budowę budy z boku domu.
Wielkość
Oprócz odpowiedniej lokalizacji budy w naszym ogrodzie, istotna jest jej wielkość. Ważne jest, aby dobrać odpowiedni model do rasy psa i pamiętać, żeby buda zawsze była przynajmniej o mniej więcej połowę szersza i większa od wielkości naszego czworonoga. W ten sposób swobodnie będzie mógł się w niej poruszać. Z drugiej strony, jeśli zdecydujemy się postawić zbyt dużą budę, nasz pupil będzie w niej marzył zimą. Pamiętajmy, że najlepiej, gdy jej wielkość będzie optymalna – ani za duża, ani za mała.
Wielkość budy powinniśmy dobrać do wielkości psa. Gdy jesteśmy właścicielami dużego czworonoga, warto zdecydować się na budę z przedsionkiem.
Wykonanie
O tym, czy buda posłuży naszemu pupilowi przez długie lata, będzie w dużej mierze stanowić jej wykonanie. Bez względu na to, czy decydujemy się na obiekt gotowy, czy sami wykonujemy budę dla czworonoga, prześledźmy to, jak powinny wyglądać poszczególne komponenty:
- Podłoże – najlepiej sprawdzi się drewniane. Jeżeli istnieje taka możliwość ocieplmy od spodu podłogę, w ten sposób nasz pupil nie zmarznie w chłodniejsze dni. Deski powinny być dobrze zabezpieczone przed uszkodzeniami, mrozami, a także nie mogą posiadać elementów ostrych, które skaleczyłyby naszego psa. Przed przystąpieniem do pracy, dobrze oczyśćmy deski i pokryjmy je warstwą impregnatu. Gdy konstrukcję mamy już gotową, możemy wyłożyć podłoże budy kocami lub ręcznikami, dzięki temu dodatkowo ją ocieplimy.
- Otwór – Wysokość otworu powinna być równa wysokości psa w kłębie, natomiast na szerokość otwór powinien być nieco szerszy niż pies, aby mógł on swobodnie wejść do środka.
- Dach –Najlepiej gdy będzie wykonany z materiału, który nie ulegnie zniszczeniu przy niespodziewanej nawałnicy lub nie skaleczy psa. Unikajmy zatem materiałów o ostrym wykończeniu, jak choćby blachy. Najlepszym materiałem będzie dachówka bitumiczna, jeżeli natomiast decydujemy się na pokrycie blaszane, koniecznie zabezpieczmy wszystkie ostre końce. Dobrze jest zdecydować się na dach dwuspadowy lub jednospadowy, pochylony, dzięki temu zimą śnieg będzie się swobodnie po nim zsuwał.
- Ocieplenie – Jak wiadomo, buda ma być schronieniem całorocznym dla psa, dlatego musimy zadbać o to, by miał tam ciepło nawet, jeśli temperatura spadnie poniżej zera. Do ocieplenia budy możemy użyć styropianu lub wełny mineralnej. Warstwę zatrzymującą ciepło, umieszczamy pomiędzy deskami (ścianami), z reguły powinna ona mieć od 6 do 10 cm grubości.
Jaką wybrać?
Na rynku dostępnych mamy wiele rodzajów różnorodnych bud – klasyczną, z przedsionkiem ( w niej pies może schować się w głąb obiektu i nie jest bezpośrednio narażony na niekorzystne warunki atmosferyczne), z podestem, czy piętrową. Jej wielkość i rodzaj będą z pewnością uzależnione od gabarytów psa i ogrodu, jednak lepiej zdecydować się na rozwiązania długotrwałe. Jeżeli mamy możliwości, wybierzmy budę podwójną – z przedsionkiem, zapewnimy psu lepszy komfort oraz uchronimy przed przemoknięciem i zmarznięciem. Decydując się na budę, powinniśmy pamiętać o tym, że pies musi mieć swobodny dostęp do miski z wodą oraz miejsca, gdzie będzie mógł załatwić swoje fizjologiczne potrzeby. Jeśli wiemy, że nasz pupil nie będzie mógł stale biegać swobodnie po podwórku, warto zastanowić się nad budową kojca – SPRAWDŹ TUTAJ.