Francuski tamaryszek - jak uprawiać?

Francuski tamaryszek - jak uprawiać?

Już niedługo czerwiec, a także pierwszy dzień lata. Jak wiadomo, najpiękniej na zewnątrz jest wiosną, kiedy wszystko kwitnie i niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że latem również można zobaczyć pięknie kwitnące krzewy. Jednym z nich jest między innymi francuski tamaryszek. W jaki sposób uprawia się ten krzew? Gdzie występuje? Zachęcamy do lektury.

Francuski tamaryszek – co to za krzew?

Sporo osób myli go z bardzo popularnym krzewem, tamaryszkiem czteropręcikowym. Francuski tamaryszek natomiast ma pędy o długości od 2 do 3 m i przekrój bardzo nieregularny. Gałęzie wyrastają na krótkim pniu, są bardzo cienkie i mają brązową korę, ale niektórzy myślą, że ta tamaryszek jest iglakiem, ponieważ ma bardzo zwartą budowę.

Tamaryszek stanowi świetną ozdobę ogrodu. Bardzo dobrze prezentuje się na tle rabat, a także ciemnych iglaków. Warto zdecydować się na jego posadzenie, choćby ze względu na jego przepiękny, fioletowy kolor, gdy kwitnie latem.

Kiedy kwitnie francuski tamaryszek?

Tamaryszek jest przepięknym krzewem, który kwitnie od czerwca do sierpnia, czyli wtedy, kiedy wszystkie, inne kwiaty zdążą już przekwitnąć. Już za kilka dni będziemy mogli podziwiać w ogrodach pierwsze piękne tamaryszki. Co ciekawe, wiele osób utożsamia bardziej krzewy te z ulotną mgiełką niż żywą rośliną. Pędy są bardzo cieniutkie i  dość zwinnie kołyszą się na wietrze.

Warto również dodać, że tamaryszki są bardzo miododajnymi kwiatami. Pszczoły zbierają z nich pyłek i tworzą nektar. Liście tamaryszku żółkną i opadają dopiero jesienią, zimują tylko rózgowate gałęzie.

 

tamaryszek

Tamaryszek – uprawa

Francuski tamaryszek najlepiej czuje się w ubogiej, piaszczystej glebie, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Jeśli nie wiesz, jaki odczyn ma gleba w Twoim ogrodzie, możesz udać się do najbliższego sklepu ogrodniczego i zakupić specjalny przyrząd, który pomoże określić Ci odczyn gleby. Warto również pamiętać, że dobrze jest posadzić go w słonecznym miejscu, ponieważ wtedy kwitnie naprawdę zjawiskowo. Co ciekawe, warto wiedzieć, że jest to gatunek odporny na różnorodne zanieczyszczenia, świetnie czuje się nawet w przy drogach czy też ruchliwych ulicach. Na jego posadzenie powinny zdecydować się osoby, które mieszkają przy ulicy.

Czy francuskiego tamaryszka można przesadzać?

Warto pamiętać, że tamaryszka można przesadzać wyłącznie, gdy jest małym krzewem, ponieważ ma bardzo rozległy system korzeniowy i dojrzałych egzemplarzy nie da się już przesadzić w taki łatwy sposób. Krzew bardzo źle znosi taką zmianę stanowiska i może dojść do jego szybkiego obumarcia.

 

Jeśli szukasz ciekawego krzewu, który ozdobi Twój ogród latem, warto zdecydować się na francuskiego tamaryszka. Jest to zjawiskowe drzewko, które przepięknie kwitnie na mniej więcej kolor fioletowy. Co ciekawe, krzew ten dość dobrze czuje się w glebach piaszczystych, jest odporny także na zanieczyszczenia, dlatego mogą zdecydować się na niego właściciele budynków ulokowanych w przy ruchliwej ulicy, którym zależy na tym, aby czymś ciekawym ozdobić swój ogród. Jeśli oczywiście planujesz również posadzić jakoś roślinność na swojej działce, może zdecydować się na tamaryszka.

 

2 Comments
Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *