Figurki ogrodowe - hit czy kit?

Figurki ogrodowe - hit czy kit?

Figurki ogrodowe stały się hitem wielu polskich przestrzeni wokół domu. Na co dzień można podziwiać różnorodne leśne stwory, geometryczne figury, ozdoby świąteczne, gobeliny, bohaterów z bajek, a nawet zwierzęta. Bardzo wiele osób decyduje się na postawienie figury do ogrodu właśnie w swojej przestrzeni wokół domu, mimo wszystko, nie zastanawiając się do końca, czy tak ogrodowa rzeczywiście wygląda dobrze. Niektórzy uważają że jest to hit, dla innych jest to dosyć kiczowaty produkt. A zatem figurki ogrodowe – hit czy kit?

Miłośnicy tych figurek ogrodowych z pewnością twierdzą, że jest to jedna z piękniejszych ozdób, jaką można było wymyślić do ogrodu. Druga strona, czyli osoby, które uważają to za kicz, twierdzą, że rzeźby ogrodowe dawno temu były modne i nie powinno się stawiać ich do ogrodu.

Nie ma się czemu dziwić, ponieważ najpopularniejsze figurki ogrodowe stoją wokół domów wybudowanych przede wszystkim w latach 90, 80 czasami 2000. coraz więcej nowoczesnych budynków odchodzi od tych ozdób z cementu do ogrodu.

Historia pewnego krasnala

A tak właściwie historia wielu krasnali. skąd wziął się ten pomysł, aby ustawiać właśnie krasnale ogrodowe w swojej przestrzeni wokół domu? Nie trzeba daleko sięgać, ponieważ moda przyszła z zachodu, ale dosyć bliskiego, ponieważ z Niemiec. Od XVIII wieku na topie były ozdoby ogrodowe przypominające górników, które przedstawiane były właśnie w formie krasnali. Trend ten był też mocno rozpopularyzowany w latach 80, 90 XX wieku. Niektórzy z pewnie z Was pamiętają jeszcze, że w polskich ogrodach również można było spotkać tego typu figurki.

Dziś raczej dosyć rzadko stawia się typowe krasnale, mimo wszystko nadal można spotkać innego rodzaju ozdoby ogrodowe, na przykład figurki aniołków z cementu lub betonu, różnorodne zwierzęta typu jelonek, królik, a także typowe figurki ogrodowe świąteczne, czyli renifery lub bałwanki.

ozdoba ogrodowa
Aniołki betonowe również dość często goszczą w ogrodach. Można je ciekawie wkomponować w przestrzeń.

Z czego wykonane są figurki ogrodowe?

Sporo osób, które interesują się postawieniem figurki ogrodowej, na przykład zwierzątka, zastanawia się, z czego najlepiej wykonywać tego typu ozdoby. Oczywiście od razu mówimy, że rozsądniej jest kupić gotową rzeźbę, natomiast rzeczywiście można skorzystać z kilku rodzajów materiałów, najpopularniejszymi materiałami na figurki ogrodowe są:

  • mosiądz,
  • cement,
  • ceramika,
  • beton.

A zatem, na jaką rzeźbę ogrodową warto się zdecydować? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każda figurka może być niepowtarzalna! Z pewnością najtrwalszy okaże się beton, a najmniej wytrzymała ceramika, mimo wszystko trzeba też wziąć pod uwagę, że produkty wykonane z betonu oraz cementu będą rzeczywiście ciężkie, więc jeśli planujecie przenosić je w inne miejsce, może sprawić Wam to kłopot.

krasnal ogrodowy
Krasnal jest jedną z najpopularniejszych ozdób ogrodowych

Czy rzeczywiście figurki stanowią ozdobą ogrodu?

Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ jest to oczywiście kwestia gustu. Zadbane rzeźby ogrodowe z pewnością stanowią jakieś walor estetyczny, kolorowe krasnale wyglądają o wiele lepiej niż zabrudzony betonowy lub cementowy aniołek, choć te drugie również mają swój urok i świetnie prezentują się w muzealnych ogrodach lub też ogrodach zlokalizowanych przy atrakcjach turystycznych, na przykład zamkach lub dworach.

Figurki ogrodowe hit czy kit? Rozsądną odpowiedzią na to pytanie wydaje się sformułowanie, że ani hit, ani kit. Z pewnością moda i czas na figury ogrodowe już dawno minęła, natomiast zadbane ciekawe i ładnie wkomponowane w ogród ozdoby z cementu, czy betonu stanowią atrakcję i mogą wyglądać naprawdę dobrze. Jeśli planujecie zakup tego typu produktów, przemyślcie dobrze, na jaki postawić, a także, w jakim miejscu ogrodu je ulokować.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *