Eksponowanie roślin w ogrodzie – palisady, rabaty, pergole, donice

Eksponowanie roślin w ogrodzie – palisady, rabaty, pergole, donice

Piękny i bogaty w roślinność ogród nie tylko prezentuje się zjawiskowo i przyciąga wzrok, ale także może stanowić świetny azyl na popołudniowe, letnie dni. Ważne, aby mądrze rozplanować rozmieszczenie poszczególnych roślin zwłaszcza, jeśli jesteśmy właścicielami dużego ogrodu. Dzięki rozsądnemu rozplanowaniu kwiatów i krzewów, rośliny  o wiele lepiej będą rosnąć, a także przepięknie wyglądać, w jaki sposób tego dokonać?

Dokładne rozplanowanie roślin w ogrodzie

Pierwszą rzeczą, o jakiej należy wspomnieć jest to, że nasza roślinność w ogrodzie nie będzie dobrze wyglądać, jeśli zasadzimy kwiaty i krzewy w przypadkowy sposób, co więcej, mogą one zwyczajnie nie wyrosnąć! Powodem może być oczywiście złe miejsce lub obecność innych roślin. Jeżeli chcielibyśmy stworzyć naprawdę imponujący kąt wokół naszego domu, warto zastanowić się nad zatrudnieniem profesjonalnego architekta krajobrazu. On z pewnością doradzi, w jaki sposób urządzić ogród. Gdy jednak zajmujemy się sprawą na własną rękę, warto pamiętać o kilku ważnych aspektach.

Pergole mogą prezentować się niezwykle zjawiskowo

Pamiętajmy o wielkości naszej działki. Nie sadźmy zatem kilku rozłożystych drzew w niewielkim ogródku, lecz postawmy na mniejsze krzewy. Dobrze jest także zwrócić uwagę na to, od której strony mamy ogród, o wiele rozsądniej jest planować sadzenie roślinności w miejscu, które nie jest narażone na działanie południowego słońca! Duże znaczenie ma także rodzaj gleby oraz wzajemne sąsiedztwo kwiatów, krzewów, czy owoców. Warto, np. najwyższe rośliny zasadzić  z tyłu, by nie odbierały one światła tym z przodu. Bardzo ważna jest także przestrzeń, tj. czy planujemy roślinność ulokowaną przy wejściu do budynku, wokół tarasu, czy chcemy urozmaicić chodnik, prowadzący do wejścia domu.

Palisady

Świetnie prezentować zapewne będą się różnorodne palisady. Niestety, o tym musimy zwykle pomyśleć jeszcze w trakcie budowy domu. Warto zasięgnąć porady fachowców, który doradzą w jaki sposób rozlokować palisady. Z pewnością znacząco pomogą one w zachowaniu „schludności” całego ogrodu. Ciekawe i eleganckie wykończenia, sprawią, że rośliny będą się niezwykle ładnie prezentować. Można także bez problemu wykonać palisady dużo później, po skończonej budowie domu, jednak warto pamiętać, aby dobrać odpowiedni rodzaj materiału i odcień do bruku wokół domu. Palisady pozwalają na wydzielanie rabat i eksponowanie roślinności, np. imponujących kwiatów lub krzewów. Dobrym sposobem jest wykonanie ich na różnych „kondygnacjach” (wyżej, niżej), np. gdy posiadamy ogród ze spadem.

Donice, pergole

Nieodłącznym elementem aranżacji ogrodu są donice i pergole. Jeśli stawiamy na minimalizm i nasz dom jest w odcieniach beżu lub bieli, możemy postawić na proste donice architektoniczne, które będą stanowić świetne dopełnienie całości, ponadto są niezwykle trwałe i odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Gdy planujemy urządzić ogród w pastelowych lub odważnych barwach, możemy postawić na zdobne donice lub ciekawe dodatki, np. możemy sami pomalować donicę w ciekawe wzory lub wykorzystać stare taczki, kalosze, wiadra, do tego, by zasadzić w nich kwiaty. Wykorzystanie niepotrzebnych już przedmiotów, które mogą posłużyć nam, jako miejsce do zasadzenia roślin, z pewnością doda ogrodowi uroku i nieco rustykalnego wydźwięku.

 

Wykorzystanie starych wiader jest świetnym pomysłem! Można w nich zasadzić kwiaty!

Idealnym miejscem na zasadzenie pnączy są pergole. Wykorzystując ten element aranżacji ogrodu nie tylko w znacznym stopniu podniesiemy jego walory estetyczne, ale także stworzymy idealne miejsce do rozłożenia mebli ogrodowych.

Nie macie co zrobić ze starym rowerem? A może kwietnik? 🙂

Pamiętaj o tarasie!

Jeśli posiadamy taras lub balkon, warto pamiętać o nich i także udekorować donicami z kwiatami. Bardzo ładnie będą się prezentować peralgonie lub fuksje. Tak samo, gdy jesteśmy właścicielami domu, wyposażonego w obszerne parapety, w okresie letnim dobrze jest posadzić na nim doniczki z kwiatami, będą  one stanowić świetne dopełnienie ogrodu.

Gdy planujemy wybudować dom z ogrodem, warto od razu zdecydować się na mądre rozplanowanie przestrzeni zielonej. Świetnie prezentować będą się palisady lub dedykowane donice. Jeżeli chcemy być natomiast właścicielami przestrzennych i dobrze dobranych kompozycyjnie kwiatów, krzewów itd. w naszym ogrodzie, zlećmy profesjonalne wykonanie projektu ogrodu. Z pewnością świetnie będą prezentować się także palisady, pergole oraz inne dodatki, które sprawią, że nasz ogród nabierze niezwykłego klimatu.

9 Comments
  1. Niektóre ogrody w domach i nie tylko zachwycają swoją różnorodnością, kolorami i pomysłem 😉 ja osobiście nie zrobiłabym u siebie takiego ogrodu, z kilku powodów , m.in. nie mam „ręki” do roślin 🙁 , brak czasu, aby dbać o nie i ich wygląd, nooo i najgorsze – owady ;d
    Mimo to lubię podziwiać u innych roślinność 😉

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *