Domowe sposoby na pozbycie się chwastów z ogrodu

Domowe sposoby na pozbycie się chwastów z ogrodu

Wraz z nastaniem pierwszych słonecznych dni, możemy także zauważyć wzrost i dojrzewanie wielu roślin. Fakt, że kwiaty cebulkowe i inne rośliny tego typu już rosną, możemy obserwować od kilku tygodni, coraz więcej natomiast pojawia się wokół tych kwiatów także chwastów. Jak wiadomo, są to nieestetyczne „pożeracze” słońca roślin, ale także gleby i składników odżywczych. Warto z nimi zatem zawalczyć. Co istotne, bez trudu możemy zrobić to, decydując się na domowe sposoby, a jakie to są sposoby? Jak pozbędziemy się chwastów?

Ponadczasowy ocet

Przede wszystkim bardzo dobrym sposobem na chwasty jest ocet. Musimy się zaopatrzyć w sporą ilość, by móc dokładnie wytępić wszystkie chwasty. Możemy to zrobić na dwa sposoby, pierwszy to oczywiście wymieszanie octu wraz z wodą. Warto mieć dozownik ze spryskiwaczem i w ten sposób rozrobić ocet. Mieszamy pół na pół wody z octem i spryskujemy taką miksturą chwasty w ogrodzie. Pamiętajmy, aby dokonywać tego z ostrożnością, by mikstura nie dostała się zanadto do kwiatów, które chcemy hodować. Drugim sposobem jest oczywiście sam octem. Ten trick możemy wykorzystać wtedy, kiedy w naszym ogrodzie jest bardzo dużo chwastów i chcemy mieć silniejszy specyfik, jednak nadal domowy.

ocet na chwasty
Wykonanie mieszanki wody z octem w spryskiwaczu to dobry pomysł na chwasty!

Mikstura z solą Epsom i octem

Kolejnym, domowym sposobem jest użycie ciekawe mikstury. Aby ją przyrządzić, będziemy już jednak zmuszeni do odwiedzenia sklepu. Co nam będzie potrzebne? Ocet, sól Epsom, angielski rodzaj soli, który może służyć do kąpieli. Specyfik jest stosunkowo niedrogi, za około 5 kg zapłacimy 30 zł. Ostatnim składnikiem będzie płyn do mycia naczyń. W spryskiwaczu lub naczyniu przygotowujemy roztwór. Dwie szklanki soli, butelka octu i ¼ szklanki płynu do naczyń. Taki roztwór możemy przelać do dozownika i rozpylić na chwastach.

chwasty
Mimo że często ładnie wyglądają, są zwyczajnymi chwastami, z którymi warto walczyć!

Kwasek cytrynowy i… wybielacz

Kolejnym, domowym sposobem jest wykorzystanie kwasku cytrynowego lub mniej naturalnego – wybielacza. O ile ten pierwszy możemy rozpylać z dozownika po grządkach, o tyle wybielacz jest raczej środkiem „kryzysowym”, uważanym za domowy, tylko dlatego, że jest praktycznie w każdym domu. Warto wiedzieć, że należy go używać jedynie jeśli wyrastają nam chwasty między brukiem, gdyż wybielacz może mieć właściwości żrące. Choć tego typu chwasty najlepiej jest zwyczajnie wyrwać.

kwasek cytrynowy
Kwasek cytrynowy świetnie sprawdza się na chwasty i nie tylko! Warto przygotować miksturę.

Chwasty to specyficzny rodzaj roślin, potrafią one wyrosnąć na naprawdę ładne okazy. Szkodzą niestety innym roślinom i potrafią bardzo szybko się rozprzestrzeniać. Jeśli szybko nie zadziałamy, będziemy mieć w ogrodzie po pewnym czasie tylko chwasty. Warto zatem przedsięwziąć środki. A Wy walczycie z chwastami w Waszych ogrodach? 🙂 

Zajrzyjcie koniecznie do innego naszego artykułu z tej serii, tam poznacie inne sposoby.

https://blisko-domu.pl/jak-pozbyc-sie-chwastow/

12 Comments
  1. O kurczę. Świetne sposoby, nie sądzilam ze mozna tak domowymi sposobami… Mni tez zastanawia – jak rozpoznac chwasty? czy to są wszystkie niepożądane roslinki w naszym ogrodku czy jakos konkrentie mozna je scharakteryzowac?

    1. Chwasty zazwyczaj mają mocne łodygi, potrafią wyrastać naprawdę wysoko, bardzo często także mają kwiaty – czasem ładne. Popularnym, bądź co bądź chwastem jest mniszek lekarski tzw. mlecz 🙂 Najprościej, chwasty możemy rozpoznać po tym, że rośnie jakaś roślina, której na pewno nie sadziliśmy. Rzadko zdarza się, że urośnie nam w ogrodzie kwiat, którego w ogóle nigdy nie sadziliśmy wcześniej, czy to z sadzonki, czy z nasion. Możemy jeszcze ewentualnie spojrzeć na ogród sąsiadów, czasem może zdarzyć się, że dana roślina z wiatrem „przywędruje” (nasionko) zza ogrodzenia, ale raczej jest to rzadkością. Najczęściej chwasty to skupiska łodyg, liści podobnych do trawy itp.

  2. Dobrze, że o tym piszecie. Wiele ludzi bezmyślnie używa silnych środków chemicznych dostępnych w sprzedaży. Tymczasem jak widać można skorzystać ze sprawdzonych, przyjaznych naturze sposobów 🙂

  3. Szkoda, że nie posiadam własnego ogrodu, aczkolwiek sama jestem zwolenniczką naturalnych produktów i preparatów, także tych do pielęgnacji ogrodu.

  4. Niestety nie jestem jeszcze posiadaczką ogrodu, ale jednak co ocet to ocet. Bardzo go nie lubię, ale widać, że sprawdza się na wszystko 🙂

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *