Oczko wodne to niewątpliwy walor estetyczny każdego ogródka. Możemy go pięknie udekorować kamieniami, roślinami, utworzyć kaskady wodne lub wpuścić ryby. Dzięki temu nasza przestrzeń wokół domu nabierze wspaniałego wyglądu i charakteru! Nadal niezbyt często można spotkać taki widok na ogrodzie. Mimo to, jak wszystkie rośliny i warzywa, znajdujące się w ogrodzie, oczko wodne wymaga systematycznej pielęgnacji. W przeciwnym razie zarośnie glonem, będzie nieestetyczne , a znajdująca się w nim woda, może stać się niebezpieczna dla naszego zdrowia. Co zatem zrobić, aby stale cieszyć się czystością oczka wodnego? Odpowiedź zdradzamy poniżej!
Niebezpieczny, „zielony szkodnik”
Główną przyczyną nieestetycznego i zielonego wyglądu naszego oczka wodnego są w dużej mierze glony! Zwykle pojawiają się one, gdy zbiornik jest płytki lub oczko wodne zostaje pozostawione same sobie. Rajem na glonów i sinic są także stosowane preparaty chemiczne na rośliny, znajdujące się w ogrodzie, przyspieszają one rozrost niechcianych szkodników oczka. Warto jak najszybciej rozpocząć oczyszczanie oczka, ponieważ glony bardzo szybko się namnażają. Woda w oczku wodnym zaczyna brzydko pachnieć i może zaszkodzić nie tylko rybom, ale także naszemu czworonożnemu pupilowi, lub nam.
Jak uniknąć glonów w oczku wodnym?
Jeżeli dopiero planujemy założenie oczka wodnego, sprawa jest prostsza, gdyż możemy zawczasu zastosować kilka metod, które sprawią, że glony nie będą się pojawiać. Na początku warto zaprojektować głębsze oczko wodne. Dzięki temu woda nie będzie się tak szybko nagrzewać i glony nie pojawią się. Dobrze, gdy oczko będzie miało co najmniej 1m głębokości.
Ważnym aspektem jest także nie przekarmianie ryb w oczku wodnym. Nadmiar pokarmu opada na dno, a to sprzyja rozwojowi glonów. Nakarmcie ryby taką ilością pokarmu, który zjedzą w ciągu 5 minut. Dobrze jest postać chwile przy zbiorniku i zaobserwować jaka ilość pokarmu jest zjadana przez ryby.
Nie chcecie mieć glonów w oczku wodnym? Zasadźcie rośliny podwodne! Dzięki temu rozwiązaniu zapobiegniecie rozwojowi glonów, ponieważ rośliny ograniczają dostęp światła, który sprzyja namnażaniu się planktonu. Podwodne rośliny produkują także tlen, potrzebny mikroorganizmom do oczyszczania wody. Dobrze jest też wybudować oczko wodne po północnej stronie działki.
Czym czyścimy oczko wodne?
- Usuwanie mułu –Niestety, w każdym oczku wodnym na dnie wytworzy się prędzej czy później muł, którzy trzeba regularnie usuwać. Przyczynami jego powstawania są zwykle deszcze, silny wiatr, który zawiewa ziemię do oczka oraz zanieczyszczenia będące w powietrzu. Aby usunąć muł, opróżniamy do 1/3 wodę z oczka i wyciągamy go łopatą. Możemy użyć do tego specjalnych odkurzaczy, dzięki czemu nie będziemy zmuszeni do opróżniania wody z oczka.
- Czyszczenie oczka preparatami – W prosty sposób oczyszczamy oczko środkami chemicznymi, rozpuszczalnymi w wodzie, dzięki temu pozbędziemy się glonów. Jeśli jednak hodujemy w nim ryby, takie preparaty mogą im zaszkodzić. Skuteczną metodą są środki biologiczne, czyli czyszczenie oczka przy pomocy pożytecznych mikroorganizmów! Zaaplikowany środek sprawi, że w zbiorniku dojdzie do procesu fermentacji, który usunie glony, sinice i nieprzyjemny zapach. Zawarte w preparacie żywe kultury bakterii nie zagrażają rybom ani roślinom. Środek jest w zupełności bezpieczny.
- Ocieplina poliestrowa, koszyk i pompa – Ciekawą metodą DIY czyszczenia oczka wodnego jest samodzielne skonstruowanie filtra, który pomoże oczyszczać wodę w naszym zbiorniku. Niewielki, metalowy kosz owijamy ociepliną, którą solidnie przywiązujemy. Do środka wsadzamy pompę i całość zanurzamy w oczku wodnym. Ocieplinę można swobodnie prać w pralce i używać ponownie lub wymieniać według potrzeb na nową. Woda w naszym oczku wodnym będzie wtedy o wiele czystsza i świeższa.
Glony w oczku wodnym zabarwiają wodę na zielono
Jeśli możemy sobie na to pozwolić, zafundujmy sobie kawałek rajskiej natury i wybudujmy oczko wodne! Nada ono naszej przestrzeni wokół domu nieco tajemniczości. Poznaliśmy kilka przydatnych metod oczyszczania takiego zbiornika. Z pewnością przydadzą nam się, gdy będziemy już mieli własne oczko wodne.
Więcej informacji dotyczących budowy oczka wodnego, znajdziecie tutaj.