Czym wyczyścić łańcuch rowerowy- benzyna ekstrakcyjna czy nafta?

Czym wyczyścić łańcuch rowerowy- benzyna ekstrakcyjna czy nafta?

Już niedługo każdy z nas rozpocznie swoje pierwsze przejażdżki rowerowe. Nietrudno się temu dziwić, ponieważ pogoda na zewnątrz staje się coraz lepsza. Przedtem jednak niż wyruszy się w trasę, warto sprawdzić dokładnie rower. A zatem wyjedźcie ze swojego garażu i urządźcie mu mini SPA. Jak wyczyścić łańcuch rowerowy i czy lepiej sprawdzi się do tego benzyna ekstrakcyjna, czy nafta?

Przed pierwszą przejażdżką

Tuż przed pierwszymi przejażdżkami rowerowymi powinniście dokładnie sprawdzić, czy można nim jeździć przez najbliższy sezon. Do takich spraw należy oczywiście przyjrzenie się, czy znajduje się powietrze w obu kołach, czy dętka nie jest przebita, a także czy kierownica jest dobrze ustawiona. Pamiętajcie, że jeśli jakikolwiek z tych elementów nie działa poprawnie, jazda na rowerze może być niebezpieczna, warto na to zwrócić uwagę.

łańcuch
Czysty łańcuch pozwala na o wiele lepszą pracę roweru

Mycie roweru

Na pewno bardzo ważny jest także aspekt wyczyszczenia roweru. Nie tylko musicie go dokładnie umyć każdej strony, ale zadbać o jeden z najważniejszych elementów, jakim jest łańcuch. Warto zadbać o czyszczenie i nasmarowanie go, a także wymianę tego elementu raz na jakiś czas, ponieważ pozwoli Wam to na pokonywanie wielu kilometrów bez zniszczenia podzespołów.

Kiedy zwrócić uwagę na łańcuch?

Jeśli jeździliście po terenach błotnistych, w deszczu, w trudnych warunkach, od razu powinniście zająć się czyszczeniem i smarowaniem łańcucha. Natomiast w momencie przygotowywania roweru do sezonu, warto przyjrzeć się temu elementowi. Jeśli łańcuch jest mocno zakurzony, lepiej również rozpocząć proces oczyszczenia, w jaki sposób go wykonywać?

Czyszczenie benzyną ekstrakcyjną

Najlepiej czyścić łańcuch tak zwanymi domowymi sposobami, choć istnieje coś takiego jak maszynka do czyszczenia łańcucha, która pozbywa się brudu bez zdejmowania go z roweru, nie do końca spełnia ona swoje zadanie. Warto zatem postawić na starą, ale sprawdzoną benzynę ekstrakcyjną, która świetnie odtłuszcza.

łańcuch
Pamiętajcie, że łańcuchy rowerowe trzeba regularnie czyścić

Można to robić ściereczką i w ten sposób czyścić, można także sprawę załatwić inaczej, czyli wlać do miski benzynę i włożyć tam łańcuch lub też wlać nieco benzyny do butelki i wsadzić łańcuch, potrząsać. Drugi sposób jest troszkę lepszy, ponieważ nieco szybciej pozbędziecie się osadu i brudu. W ten sposób przygotowany łańcuch należy osuszyć i nałożyć warstwę smarującą.

Czyszczenie naftą

Jeśli nie macie w domu benzyny ekstrakcyjnej możecie wykonać podobną pracę, wykorzystując natomiast naftę. Niestety, trzeba pamiętać, że preparat ten śmierdzi. Zapach jest nieco bardziej intensywny niż benzyny ekstrakcyjnej, więc jeżeli nie chcecie wdychać tak intensywnego zapachu, warto sięgnąć po benzynę. Po takim czyszczeniu ponownie warto pokryć łańcuch warstwą smarującą

 

W ten sposób przygotowany łańcuch nakładamy oczywiście na rower, czekacie do całkowitego wyschnięcia i możecie ruszać w trasę. Pamiętajcie, aby rower zawsze przechowywać w miejscu niedostępnym dla innych osób. Jeśli mieszkacie w bloku, nie zostawiajcie go na klatce schodowej, rozsądniej jest zanieść go do piwnicy lub schować na balkonie, oczywiście ułatwione zadanie mają osoby, które mieszkają w domach, ponieważ wystarczy, że schowają go do garażu lub piwnicy.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *