Wielu właścicieli ogrodów skarży się na obecność dwóch rodzajów gadów na swoich włościach. Gatunkami najczęściej pojawiającymi się w okolicznej, domowej zieleni są: padalec i zaskroniec. Pierwszy gad jest odmianą beznogiej jaszczurki, dlatego przypomina węża. Najczęściej można go spotkać w Europie lub Azji. Zaskroniec natomiast to wąż, który bardzo często jest spotykany na terenach naszego kraju, zwłaszcza w nieco zarośniętych ogrodach. Czy należy się obawiać któregoś z tych okazów? Jak możemy pozbyć się tych gadów?
Występowanie padalce i zaskrońca
Warto od razu wspomnieć, że oba gatunki zwierząt pojawiają się najczęściej w ogrodach, w których dominują mini lasy stworzone z niewielkich drzew lub też tereny podmokłe, wysokie trawy. Zarówno zaskroniec, jak i padalec czują się świetne w takich warunkach, głównie można tam spotkać zaskrońca, uwielbiającego wysokie, mokre trawy, a nawet bagna. Jeśli mieszkacie niedaleko lasu, być może spotkaliście już jakiś okaz! Padalec natomiast preferuje nieco cieplejsze pory roku, pod koniec października zapada zresztą w sen zimowy. Mimo to uwielbia tereny zalesione oraz podobnie jak zaskroniec, wysokie trawy.
Co ciekawe, gady te można spotkać w ogrodach, które są prowadzone w sposób ekologiczny, bliski naturze. Jeśli sąsiadujemy z drogą lub nasz dom jest oddalony od lasów, raczej nie pojawią się u nas te zwierzęta.
Czy zaskroniec jest jadowity?
Zaskroniec to wąż, którego wiele osób myli ze żmiją. Preferuje miejsca podmokłe, np. tereny blisko jezior i oczek wodnych. Lubi żywić się rybami lub gryzoniami. Wąż ten ma szare umaszczenie, potrafi pływać i syczeć. Nie jest on jednak jadowity. Bardzo wiele osób obawia się tego zwierzęcia, a gdy spotka go w ogrodzie, wpada w panikę. W zupełności nie należy bać się tych gadów. Jeśli jednak obawiamy się, że mogą nam wejść do piwnicy, garażu lub domu, warto mieć w oknach lub drzwiach siatkę.

Dlaczego padalec to jaszczurka?
Z pewnością ciekawi Was ten fakt, skoro padalec rzeczywiście z daleka przypomina węża. Różni go jednak od niego to, że ma zrośniętą głowę z tułowiem, bez zwężeń pomiędzy karkiem. Co więcej, padalce mają także otwory uszne, których węże nie mają. Polują zwykle wieczorem, zjadają ślimaki, owady, dżdżownice. Jeśli chcielibyście zatem odróżnić padalca od zaskrońca, warto sprawdzać, czy zwierzę to ma uszy. Co istotne, padalce są różnokolorowe, zaskrońce zwykle są w odcieniach szarości lub niebieskiego. Musicie także wiedzieć, że padalce również Wam nie zagrażają. Starają się nie wychodzić w dzień ze swojej kryjówki, chyba, że chcą zapolować. Preferują cieplejsze klimaty.

Jak pozbyć się padalca i zaskrońca z ogrodu?
Nie musicie używać żadnych, niehumanitarnych metod. Oba gady są niegroźnie, dlatego w spokoju, przy pomocy jakiegoś kija możecie spróbować włożyć okaz do kosza na trawę lub wiadra i wynieść za teren posesji, np. do lasu. Możecie także poczekać, aż zaskroniec sam opuści teren.
Zaskrońce i padalce to niegroźne okazy należące do grupy zwierząt, jakimi są gady. Bardzo często lubią przebywać na terenach zalesionych, stąd też można je spotkać w ogrodach, gdzie dominują drzewa, krzewy, mini lasy oraz wysokie trawy. Jeśli prowadzicie mini zagajnik, możecie spodziewać się tych lokatorów!
Na szczęście nie mam ogrodu, ale mam nadzieję, że zapamietam te praktyczne porady na wypadek nieoczekiwanego spotkania podczas spaceru w lesie.
😀
Ja chyba umarlabym na zawal 😀
hahaha 😀 no tak, potrafią przestraszyć
Przyznam, że takich gości nie widziałem w Warszawie 😉 Zarówno padalec jak zaskroniec wyglądają super…lubie ogladać zwierzęta.
A na wsi sporo takich widoków 😀 też uwielbiam oglądać zwierzęta