Cynkowanie to niezwykle istotny proces pokrywania wyrobów stalowych i metalowych warstwą ochronną. Najczęściej ocynkowaniu podlegają samochody oraz przyrządy i przedmioty, które spawaliśmy. Z pewnością możemy też pokryć nim nasze narzędzia ogrodowe. Jak dotąd najbardziej popularnym sposobem jest galwanizowanie na ciepło, które wykonuje się w specjalnych fabrykach. Bardzo powszechne staje się także cynkowanie na zimno w domowym zaciszu, przy wykorzystaniu cynku w sprayu. W jaki sposób to wykonywać? A także, czy ta metoda się sprawdza? Koniecznie przeczytajcie!
Kiedy możemy ocynkowywać w domu?
Cynk w sprayu jest bardzo dobrą alternatywą dla wszystkich, którzy chcieliby w warunkach domowych pokryć warstwą ochronną elementy metalowe lub stalowe. Kupując preparat w sprayu, wystarczy go rozpylić i odczekać jakiś czas, dzięki temu nie trzeba udawać się z przedmiotami do ocynkowni. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie zwłaszcza, jeżeli chcemy zaimpregnować ciężkie przedmioty lub takie, których nie jesteśmy w stanie przewieźć, np. przyspawanych elementów do balkonu lub do innych, niemożliwych do transportu rzeczy. Cynk w sprayu z pewnością nie zastąpi nam wizyty w profesjonalnym zakładzie, w którym wykonują cynkowanie zanurzeniowe lub proszkowe w temperaturze nawet do 400 stopni. Jednak, jeżeli przedmioty nie są mocno zniszczone i nie wymagają sporych napraw, z powodzeniem możemy je ocynkować za pomocą sprayu w domu.
Cynować możemy ręcznie, w domu, np. takie przedmioty, jak wiadra. Bardzo szybko pokrywają się one rdzą, głównie przez fakt, że są stosowane do podlewania. W kontakcie z wodą nie zachowują swojej gramatury, jednak zaimpregnowane cynkiem w sprayu, o wiele dłużej posłużą.
Jak stosować cynk w sprayu?
Zastosowanie jest niezwykle proste, wystarczy porządnie oczyścić dany kawałek metalu, stali lub przedmiot, który chcemy ocynkować, wstrząsnąć buteleczką i spryskać powierzchnię. Pamiętajmy jednak o dokładnym wyczyszczeniu, zwłaszcza po spawaniu. Na przedmiocie mogą pozostać resztki spawalnicze, warstwa tłuszczu lub kurz. Warto przetrzeć także najpierw powierzchnię przedmiotów spirytusem bądź środkiem odtłuszczającym, a następnie spryskać sprayem. Dobrze jest sięgać po preparaty droższe, ponieważ są one także zwykle trwalsze i lepsze jakościowo.
Niektóre, zwłaszcza wysłużone już samochody, mogą pokryć się rdzą. Aby temu zapobiec, możemy spryskać je cynkiem w najbardziej newralgicznych miejscach, np. na spawanych elementach.
Czym charakteryzuje się cynk w sprayu?
Poszczególne preparaty w sprayu nieco różnią się od siebie. Te lepsze jakościowo mają dużą zawartość cynku w produkcie, co przekłada się na bardzo dobrą ochronę przed niszczeniem i korozją. Posiadają także większą ilość farby w aerozolu, w stosunku do ich tańszych odpowiedników, możliwość aplikacji na powierzchnię już od temperatury 0 stopni oraz charakteryzują się wyższym bezpieczeństwem stosowania. Większość porządnych cynków w sprayu posiada rówież specjalną dyszę, dzięki czemu produkt o wiele lepiej się rozprowadza. Do wyboru mamy cynki w sprayu gwarantujące najwyższą ochronę, posiadające skrzące się cząstki aluminium, dające efekt wyglądu podobnego do przedmiotu nowo galwanizowanego oraz szybkoschnące. Wszystko zależy od tego na jakim efekcie nam przede wszystkim zależy. Za około 500 ml produktu zapłacimy w granicach 45 złotych.
Dzięki stosowaniu cynku w sprayu, możemy zadbać o trwałość starszych samochodów.
Cynk w sprayu jest świetną alternatywą profesjonalnych warsztatów galwanizacyjnych. Jeżeli lubimy majsterkować w domowym zaciszu, spawać różnorodne elementy ze sobą, zabezpieczać samemu narzędzia lub samochody przed korozją lub wykonujemy drobne naprawy, warto zakupić butelkę cynku w sprayu. Dzięki temu będziemy mogli zabezpieczyć nasze przedmioty przed niszczącym działaniem korozji oraz warunków atmosferycznych.