Czy musimy uzyskać pozwolenie na budowę garażu? Nowelizacja prawa budowlanego 2017

Czy musimy uzyskać pozwolenie na budowę garażu? Nowelizacja prawa budowlanego 2017

Garaż oraz budynek gospodarczy to dwa niezwykle przydatne pomieszczenia, dla wszystkich właścicieli jednorodzinnych domów z ogródkiem. Świetnie sprawdzą się w przypadku przechowywania różnorodnych sprzętów, przydatnych do prac domowych i ogrodowych, a także ochronią nasze cenne przedmioty przed kradzieżą lub warunkami atmosferycznymi. Ponadto, nasz samochód, w żadnym innym miejscu, nie będzie tak bezpieczny, jak w garażu. Czy jednak, aby cieszyć się z dobrodziejstw dodatkowego budynku w naszym ogrodzie, potrzebujemy pozwolenia? Koniecznie przeczytajcie nasz artykuł!

O ile, żeby postawić swój własny dom, musimy sprostać szeregowi działań i m.in. zgłosić chęć budowy odpowiednim organom, o tyle posiadanie własnego garażu lub budynku gospodarczego, jest o wiele prostszą sprawą.

Nowelizacja prawa budowlanego 2017

2017 rok przyniósł wiele zmian, korzystnych nie tylko dla właścicieli, ale także dla przedsiębiorców. Aby postawić na swojej działce garaż lub budynek gospodarczy nie trzeba uzyskiwać pozwoleń i jedynie zgłosić chęć budowy obiektu do urzędu, pod warunkiem, że cała powierzchnia budynku nie będzie przekraczać 35 m2, a jej rozpiętość wyniesie do 4,80m. Tak samo w przypadku domków letniskowych, oranżerii, ogrodów zimowych. Jeżeli natomiast chcemy wybudować na naszym ogródku wiatę o powierzchni zabudowy do 35 m2, musimy pamiętać, że liczba tych obiektów nie może przekraczać dwóch na działce o powierzchni do 500m2.

Co zyskujemy, dzięki nowelizacji ustawy o prawie budowlanym?

Nowelizacja ustawy jest  niezwykłym uproszeniem procedur, ponieważ dzięki temu jesteśmy w stanie zaoszczędzić sporo czasu, który musielibyśmy poświęcić na odwiedzanie urzędów i formułowanie pism. Czas ten, możemy wykorzystać na wybór odpowiedniej, profesjonalnej firmy, która wybuduje nam garaż lub budynek gospodarczy, a także na zajęcie się sprawami, związanymi z samą budową. Dzięki ułatwieniom ze strony urzędów, jesteśmy w stanie szybciej podjąć decyzję o budowie takiego budynku lub garażu. Omija nas wiele „papierkowych” spraw, których jak wiadomo, większość z nas nie lubi. Korzyści z posiadania dodatkowego budynku lub garażu jest wiele, przede wszystkim jesteśmy posiadaczami odpowiedniego miejsca do przechowywania rzeczy i parkowania naszych czterech kółek!

Jeśli postanowiliśmy wybudować budynek większy niż 35m2, warto wspomnieć, że skrócił się także czas na oczekiwanie decyzji o pozwoleniu, czyli tzw. „milczącej” zgody. Urzędnicy mogą zgłosić sprzeciw do 21 dni, a nie do 30, jak było wcześniej, co znacząco skraca czas oczekiwania i przyspiesza  budowę. Dzięki czemu jesteśmy w stanie szybciej rozpocząć wszystkie potrzebne prace i przez to o wiele wcześniej cieszyć się gotową realizacją.

Jak możemy zauważyć, nowelizacja ustawy o prawie budowlanym z 1 stycznia 2017 roku wychodzi naprzeciw wszystkim właścicielom działek i ogródków przydomowych. Budowa garażu oraz budynków gospodarczych o powierzchni do 35m2 nie wymaga pozwolenia od strony urzędu. Dzięki temu, jesteśmy w stanie o wiele szybciej rozpocząć realizacje naszych planów budowlanych, dodatkowo, zaoszczędzając sporo czasu i energii, które poświęcilibyśmy na samo załatwianie pozwoleń. Jak wiadomo, posiadanie własnego garażu lub dodatkowego budynku, jest świetnym ułatwieniem, gospodarującym nam przestrzeń wokół domu – jesteśmy w stanie schować tam wiele rzeczy. Nasze przedmioty i sprzęty będą bezpieczniejsze, a także wolne od uszkodzeń spowodowanych czynnikami zewnętrznymi. Warto dodać, że dzięki nowelizacji ustawy, zarówno pozwolenia, jak i zgłoszenia nie wymagają także m.in. budowa basenu oraz instalacja klimatyzacji w domu. Dotychczas prace te należało zarejestrować w urzędzie.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *