Czy można uszczelnić okna garażowe na zimę samodzielnie?

Czy można uszczelnić okna garażowe na zimę samodzielnie?

Znacie to uczucie, kiedy zimno Wam wewnątrz garażu, a przecież posiadacie konstrukcję ocieplaną? Sprawdźcie dokładnie czy macie szczelne okna!  Bardzo często zdarza się, że nawet nowe, pojedyncze okna przepuszczają zimno. Z biegiem lat, uszczelki wyrabiają się i mogą nie domykać już tak precyzyjnie, jak kiedyś lub zwyczajnie są źle zamontowane. Z problemem nieszczelności okien możemy poradzić sobie sami, jednak są przypadki, gdy lepiej wezwać fachowców. Jakie to są sytuacje? I w jaki sposób samemu spróbować poradzić sobie z tym kłopotem? Koniecznie zajrzyjcie do naszego poradnika!

Test na źródło chłodu

Najczęściej jest tak, że odczuwamy chłód wewnątrz pomieszczenia, jednak nie jesteśmy w stanie od razu zlokalizować jego źródła, ponieważ nie jest ono bezpośrednie. Gdy ewidentnie jest nam zimno w domu lub w garażu, najlepiej podejść do okna i palcami dotknąć miejsca styku z okiennicą. Jeżeli czujemy stamtąd spory chłód, oznacza to, że nasze okno jest nieszczelne. Innym sposobem na sprawdzenie szczelności naszych okien, jest włożenie zwykłej kartki papieru w szczelinę okienną – pomiędzy ościeżnicą a skrzydłem. Musimy pamiętać, aby wykonać to przy otwartym oknie. Następnie zamykamy konstrukcję, jeżeli kartkę da się łatwo wyciągnąć ze szczeliny, oznacza to, iż jest tam niewielka szpara, która powoduje ochłodzenie pomieszczenia. W jaki sposób zatem poradzić sobie z tym problemem?

 

Eleganckie okna niezwykle dobrze prezentują się w garażach, warto się na nie decydować

 

Wymiana uszczelek

Podstawową rzeczą, jaką możemy wykonać jest zmiana uszczelki przy ościeżnicy. Warto pamiętać, że, te gumowe elementy z biegiem lat się wyrabiają i parcieją, dlatego warto co jakiś czas sprawdzać ich jakość, szczególnie przed zimą. Jak wiadomo, nawet nowe okna mogą nie być aż tak szczelne, jakbyśmy tego sobie życzyli. Jeżeli tylko odczuwamy zbyt duży chłód, warto je nieco samodzielnie podkleić. Do tego przydadzą się samoprzylepne uszczelki gumowe lub z pianki poliuretanowej. Oczyszczamy dokładnie miejsce przy ościeżnicy, a następnie dodatkowo odtłuszczamy rozpuszczalnikiem lub spirytusem. Na tak przygotowaną powierzchnię, możemy już zamontować uszczelkę, odklejamy taśmę zabezpieczającą, przykładamy w żądane miejsce na ościeżnicy i dociskamy. Pamiętajmy, aby nie naciągać uszczelki!

Ubytki w murze

Czasami, zwłaszcza w starszym budownictwie, mury konstrukcji lekko się kruszą lub posiadają ubytki. Jeżeli mamy wiekowy, murowany garaż, bardzo prawdopodobne, że powietrze z zewnątrz dostaje się do środka przez ubytek w murze poniżej parapetu luz przy ościeżnicy z boku. Dziury te możemy z łatwością załatać pianką montażową lub taśmą rozprężną. Pamiętajmy, że wszystkie pokruszone kawałki musimy najpierw usunąć, aby ubytek był czysty, gotowy do naprawy.

Okna możemy z powodzeniem ocieplić samodzielnie, wystarczy kilka sprawdzonych sposobów!

 

Gdy niezbędna będzie pomoc fachowca

Pamiętajmy, że tylko niewielkie ubytki jesteśmy w stanie załatać. W momencie, gdy zauważymy, że nowe uszczelki nie chcą się przyklejać lub ubytki są zbyt duże, warto zawezwać fachowców, którzy ocenią stan naszych okien oraz pomogą nam zakleić nieszczelności. Koniecznością jest wezwanie ekipy wtedy, gdy posiadamy nowe okna z ważną gwarancją. Samodzielne uszczelnianie może sprawić, że stracimy na nie gwarancję! Warto zadzwonić do serwisu firmy, która montowała okna i poprosić o pomoc.

Ile kosztuje naprawa okien?

Ceny regulacji i napraw okien wahają się w granicach od 35 zł w górę. Jeżeli fachowiec będzie musieć odkręcić okno z zawiasów, zapewne zapłacimy za tę pracę już w granicach 50-60 złotych. W garażu zwykle nie mamy zbyt wielu okien, nawet jeżeli połączony jest on z pomieszczeniem gospodarczym, dlatego cena ta nie jest zbyt wygórowana. Jeśli natomiast część okucia jest zniszczona, bardzo prawdopodobne, że okno trzeba będzie wymienić. Bez problemowo można wymienić także parapet zewnętrzny, klamkę oraz szybę. Ceny kolejno to około 15 zł za metr, 10 zł i 200 – 250 zł.

Szczelne okna w garażu to podstawa! Dzięki temu unikniemy niechcianego chłodu wewnątrz konstrukcji

Tuż przed zimą i wiosną, warto sprawdzić szczelność naszych okien i spróbować naprawić ubytki nieszczelności samodzielnie, a w razie potrzeby wezwać fachowców. Zwróćmy, szczególną uwagę na okna z gwarancją! Tego typu konstrukcji lepiej nie naprawiać samemu, tylko skontaktować się z autoryzowanym serwisem, gdyż możemy w zupełności stracić gwarancję!

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *