Czy biedronki to pożyteczne owady?

Czy biedronki to pożyteczne owady?

Dlaczego biedronki są pożyteczne? To zagadnienie z pewnością interesuje bardzo wiele osób, zwłaszcza, dlatego że jest to naprawdę wdzięczny owad. Bardzo często lubią je także dzieci. Biedronki są zazwyczaj koloru czerwonego i mają kropki. W Polsce można wyróżnić przede wszystkim dwa rodzaje biedronek, pojawiają się także owady azjatyckiego pochodzenia. Dlaczego jednak warto zwrócić uwagę na to, aby biedronki znajdowały się w naszym ogrodzie? O tym poczytacie poniżej.

 

Biedronki polskie i azjatyckie

Dwoma najpopularniejszymi gatunkami biedronek są oczywiście: biedronka dwukropkowa oraz siedmiokropkowa. Chociaż w Polsce można spotkać aż 74 gatunki biedronek, te dwa rodzaje zalicza się do pochodzenia polskiego. Warto zaznaczyć, że w Polsce żyje bardzo dużo biedronek pochodzenia azjatyckiego, niestety, bardzo często mogą one nie być aż tak pożyteczne, jak nasze rodzimy biedronki i mogą zjadać nawet okazy żyjące w Polsce? Wyróżnia ich zazwyczaj wygląd, azjatyckie biedronki są zwykle koloru żółtego lub brunatnego, mają zlane, regularne kropki.

biedronka azjatycka
Biedronki azjatyckie bardzo często są problemem wielu osób. Niestety, mogą zjadać nasze rodzime biedronki. warto na nie uważać.

Biedronki – dlaczego są pożyteczne?

Jak wiadomo, biedronki bardzo lubią wchodzić do domów, niestety, często je wynosimy z mieszkań, gdyż boimy się że, się rozmnożą w domu. Bardzo wiele osób błędnie sądzi, że biedronki są szkodnikami, tak naprawdę sprzyjają one naszym uprawom. Dzięki temu, że w ogrodzie znajdują się biedronki, mszyce o wiele rzadziej atakują nasze uprawy. Biedronki są w stanie zjeść niemalże 300 mszyc dziennie. Jak wiadomo, mszyce negatywnie wpływają na uprawy, sprawiając, że warzywa i owoce a także krzewy i rośliny usychają lub znikają. Warto zatem zdecydować się na umieszczenie biedronek w ogrodzie.

biedronka

Jak zwabić biedronki do ogrodu?

Co ciekawe, bardzo mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że możemy w łatwy sposób zwabić biedronki do naszego ogrodu. Wystarczy, że spryskany rośliny w wodą z cukrem. Ten „afrodyzjak” z pewnością sprawi, że w naszym ogrodzie pojawi się spora gromadka biedronek, gdyż uwielbiają one słodki zapach. Co ciekawe, biedronki zjadają także mrówki oraz inne, mniejsze insekty. O wiele łatwiej jest hodować biedronki w tunelu foliowym, ponieważ tam z łatwością mogą się one schować oraz rozmnażać. Nieco trudniej jest w przestrzeniach otwartych, jednak, jeśli nasz ogród znajduje się niedaleko drzew, możemy liczyć na to, że biedronki zostaną z nami na dłużej.

Larwy biedronek

Co istotne, musimy wziąć także pod uwagę to, że larwy biedronek wyglądają bardzo podobnie do osobników dorosłych. Są takich samych rozmiarów, bardzo często ogrodnicy mylnie sądzą, że mają do czynienia ze szkodnikami i zabijają larwy biedronek. Sprawdźmy zatem dokładnie przed pozbyciem się danego szkodnika, czy nie jest on, aby larwą tego owada.

 

człowiek i biedronka

 

 

Czy biedronki są zatem pożyteczne? Oczywiście, że tak! Potrafią zjadać niemalże 300 mszyc dziennie, dzięki temu, jeśli zauważymy spore ilości tych owadów w naszym ogrodzie, możemy być pewni, że mszyce nie będą nam już więcej doskwierać. Warto zatem zwrócić uwagę na biedronki i nie przepędzać ich. Są to naprawdę pięknie wyglądające owady, sprzyjające naszym uprawom.

a Wy lubicie Biedronki zauważacie u siebie w ogrodzie?

8 Comments
  1. Od dziecka uwielbiam biedronki. Nie przesadzę, jeśli napiszę, że to moje ulubione owady:)

  2. Te azjatyckie to jakaś zmora. I gryzą dziady. Nasze są piękne i pożyteczne.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *