Czerwiec w ogrodzie

Czerwiec w ogrodzie

Ani się nie obejrzeliśmy, a za oknami mamy już czerwiec! Okres intensywnego kwitnięcia roślin jest już za nami i przyszedł najwyższy czas, by należycie zająć się ogrodem. Jeśli sumiennie zadbamy o niego teraz, w nagrodę później będziemy mogli cieszyć się większymi plonami. Ten miesiąc to głównie czas zbiorów, sadzenia, nawożenia, a także regularnego przycinania trawy i odchwaszczania! Jakie prace koniecznie należy wykonać w czerwcu w ogrodzie? Sprawdźcie poniżej.

Ogród warzywny

Czerwiec to czas intensywnych prac w ogrodzie warzywnym. Siejemy, zbieramy, odchwaszczamy po to, by nasze zbiory mogły jak najlepiej wyrosnąć. W tym miesiącu zazwyczaj sadzimy pomidory oraz usuwamy na bieżąco wszelkie niechciane chwasty. Niestety, mogą one szkodzić naszym warzywom, odbierając im słońce oraz miejsce w ziemi, dlatego nie należy zapominać o tej czynności. Pamiętajmy o stałym nawadnianiu roślin, ponieważ w tym okresie zwykle jest już intensywnie ciepło. Czerwiec to także miesiąc sporych opadów deszczu. Po każdej nawałnicy wybierzmy się do naszego ogrodu i sprawdźmy, czy nasze warzywa nadal są w ziemi, jeśli nie, okopmy je nieco. Deszcz potrafi także ubijać ziemię, dlatego bardzo ważne jest, by co jakiś czas ją spulchniać.

Czerwiec to pora deszczowa, należy uważać na ziemię w ogrodzie podczas deszczu

 

Pomidory to smaczne warzywa, hodując je w ogrodzie, warto doglądać je szczególnie w czerwcu

W czerwcu bardzo ważne jest, by doglądać rozrostu pomidorów. Warzywa te bardzo często obrastają niepotrzebnymi pędami, dlatego warto usuwać zbędne gałązki. W okresie tym zbieramy także wczesne warzywa kapustne takie, jak np.: kapustę, kalafior, brokuł, szczypiorek, kalarepę.  Pamiętajmy także, aby odpowiednio kontrolować wilgotność w tunelach i szklarniach. W lecie bywa naprawdę upalnie, dobrze, by temperatura nie przekroczyła tam 30 stopni.

Czerwcowy sad

O tej porze roku sad pełen jest dojrzałych i gotowych do zbiorów truskawek, poziomek i jagód kamczackich. Czasami można rozpocząć także zbieranie wczesnych malin, porzeczek i agrestu. Bardzo intensywnie w czerwcu wzrastają również młode krzewy. Warto wtedy zająć się tzw. formowaniem koron. Młode gałązki przyginamy i zawieszamy na nie np. klamerki. Możemy także przyczepić gałązki za pomocą klamerek do płotu. Jeżeli hodujemy w ogrodach wiśnie lub czereśnie, chrońmy ich owoce przed ptakami za pomocą specjalnych siatek. Dobrym rozwiązaniem jest zabezpieczenie śliw i jabłoni na pniach specjalnymi lepami, które będą chronić drzewa przed atakiem gąsienic owocówek.

Owoce czereśni i wiśni możemy ochronić za pomocą specjalnych siatek, dzięki temu ptaki nie zjedzą nam wszystkich tych przysmaków z drzewa

Koniecznie pamiętać trzeba także o ogrodzie ozdobnym. Czerwiec to czas, gdy rośliny wymagają stałego nawadniania. W okresie intensywnej suszy, należy je zraszać codziennie, najlepiej wieczorem, gdy liście nie są nagrzane. Warto wiedzieć, że rośliny wymagają porządnie nawodnionej ziemi, dobrze, gdy jest zroszona wodą na głębokości około 10 cm. Zazwyczaj o tej porze roku przycinamy żywopłoty, ponieważ to właśnie teraz bardzo intensywnie się rozrastają. Do tej czynności możemy użyć sekatora ręcznego lub elektrycznego.

 

Czerwiec to czas, kiedy niezwykle intensywne rozrasta się żywopłot.Warto go właśnie w tym miesiącu przyciąć

Ogród ozdobny w czerwcu

Czerwiec jest zwykle bardzo łaskawy dla wszystkich osób, lubiących ogrodnictwo. Ostatnie przymrozki mamy już dawno za sobą, a co za tym idzie, możemy wynosić na świeże powietrze wszystkie rośliny doniczkowe. W czerwcu bardzo często kupujemy także różnego rodzaju kwiaty i obsadzamy nasze rabaty w ogrodzie lub na tarasie. Warto od razu zakupić także niezbędne odżywki i nawozy, którymi będziemy „karmić” nasze rośliny.

Czerwiec w ogrodzie to niezwykły czas. Przyroda budzi się do życia, pierwsze warzywa i owoce są gotowe do zbioru, a wokół jest niezwykle kolorowo! Z drugiej strony, to właśnie wtedy mamy najwięcej obowiązków wokół domu. W ferworze prac porządkowych nie zapomnijmy o kwiatach, z pewnością wypełnią nasz ogród zmysłowymi zapachami, które pozwolą nam na popołudniowy relaks przy kawie!

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *