Co zrobić z jesiennymi liśćmi?

Co zrobić z jesiennymi liśćmi?

Jesienne liście bardzo często stanowią duży problem w ogrodzie, ponieważ masowo opadają. Jeśli pozostawisz liście w ten sposób leżące na trawie, zaczną one gnić i mogą przysporzyć Ci sporych problemów. Warto zatem zdecydować się na wyczyszczenie ogrodu i oczka wodnego z liści. Co zrobić zatem z liśćmi jesienią? Poniżej przedstawiamy kilka propozycji, w jaki sposób się ich pozbyć.

Grabienie liści

Pierwszą propozycją na pozbycie się zalegających liści w ogrodzie jest oczywiście ich zgrabnie. Wystarczy do tego wykorzystać tak zwane długie grabie, które pozwalają na bardzo szybkie uporanie się z problemem. Opadające liście są elementem krajobrazu i nie da się tego uniknąć. Można je natomiast wykorzystać, na przykład do użyźniania gleby, a także do zabezpieczenia roślin przed zimnem. Starannie zgrabione liście nadają ogrodowi także estetycznego wyglądu, co jak wiadomo, jest niezwykle ważne. Każdy ogrodnik, który dba o swój przydomowy ogródek, chce, aby obejście prezentowało się jak najładniej.

Jak wykorzystać liście?

Zgrabione liście można przeznaczyć na kompost. Dzięki temu mogą one posłużyć do użyźniania ziemi w kolejnych sezonach i poprawić tym samym kondycję warzyw oraz owoców, a także innych roślin znajdujących się w ogrodzie. Warto jednak pamiętać, aby nie dawać liści do kompostownika, które porażone są jakimiś chorobami lub rozwinęły się u nich schorzenia grzybowe. Dobrze jest także unikać kompostowania liści z orzecha włoskiego, ponieważ mają one substancje, które raczej utrudniają wzrost innych roślin. Kompost taki można przygotować w przeznaczonym do tego pojemniku z tworzywa sztucznego, siatki oraz drzewa.

Co ciekawe, najlepszy kompost otrzymuje się z liści drzew, jakimi są: klon, topola, lipa, brzoza lub drzewa owocowe.

LIŚCIE

Utylizacja

Liście można również poddać utylizacji, czyli pozbierać je do specjalnych worków i przeznaczyć na śmieci, płacąc oczywiście za wywóz odpadów segregowanych. Jest to ekologiczny sposób, który pozwala na legalne pozbycie się i zutylizowanie liści. W niektórych rejonach Polski jesienią pojawiają się również specjalne kontenery na liście.

Czy można palić liście?

Do niedawna bardzo popularnym sposobem na pozbycie się liści z ogrodu było ich palenie. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że obecnie jest to proces praktycznie zabroniony i można za to dostać mandat. Pozostałości roślinne, a także liście, można zatem spalać poza profesjonalnymi instalacjami, ale tylko w momencie, kiedy nie są one objęte obowiązkiem selektywnego zbierania, natomiast każda gmina powinna umożliwić mieszkańcom oddanie liści do utylizacji. Jeśli zatem nie wiesz, czy w Twojej gminie można oddawać liście do spalenia, zorientuj się w przylegającym do Twojej miejscowości urzędzie.

worek z liśćmi

Warto pamiętać, że opadające liście należy pozbierać, a także oddać do utylizacji. Masz dwa sposoby na to, aby legalnie pozbyć się liści. Możesz przeznaczyć je na kompost i tym samym wykorzystać je jako nawóz do swoich roślin, warzyw oraz owoców. Możesz również zdecydować się na segregację liści, a także na oddanie ich do specjalnych kontenerów. Warto pamiętać, że palenie liści jest w większości przypadków zabronione, ponieważ wpływa to negatywnie na stan środowiska.

 

 

Inne posty z serii:

Co wybrać do sprzątania liści? Dmuchawa, czy odkurzacz?

4 Comments
    1. tak, warto tez zostawic cos dla zwierzat lesnych jesli rzeczywiscue przychodza:) trzeba jednak uwazac bo te resztki moga byc rowniez pozywieniem szczurow

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *