Co wybrać do sprzątania liści? Dmuchawa, czy odkurzacz?

Co wybrać do sprzątania liści? Dmuchawa, czy odkurzacz?

Jesień za oknami, a co za tym idzie, w ogrodach macie zapewne pełno liści. Systematyczne grabienie i sprzątanie ich sprawi, że ogród będzie czysty i nie będziecie mieć problemów z pleśnią i gniciem trawy. Jak wiadomo, grabienie liści tradycyjnymi grabiami jest przede wszystkim czasochłonne i wymaga wiele krzepy. Warto ułatwić sobie nieco zadanie i zainwestować w urządzenia, dzięki którym praca pójdzie nam nie tylko szybciej, ale i prościej. Takimi sprzętami są oczywiście: dmuchawa i odkurzacz. Co wybrać?

Dlaczego konieczne jest grabienie liści?

 

grabie
Grabienie liści jest konieczne, jeśli dysponuje się dużym ogrodem. Warto jednak postawić na narzędzia bardziej funkcjonalne!

Pamiętajcie, że jeżeli pozostawicie jesienią liście na trawie, po pewnym czasie one zgniją. Niestety, ucierpi także trawa pod spodem, dlatego konieczne jest systematyczne grabienie, jeśli nie chcecie na wiosnę siać ponownie całego trawnika i usuwać zgniłych fragmentów ściółki. Tradycyjne grabienie może okazać się nie tylko czasochłonne, ale także ciężkie. Po pewnym czasie ucierpią Wasze stawy i będą Was boleć mięśnie. Warto zatem ułatwić sobie nieco tę czynność i wybrać odpowiednie urządzenie: dmuchawę lub odkurzacz. A może oba sprzęty?

Czym różni się dmuchawa od odkurzacza?

Warto zaznaczyć, że oba urządzenia są uważane za mało inwazyjne dla trawnika, w przeciwieństwie, np. do grabi tradycyjnych lub tzw. wachlarzowych. Co więcej, dmuchawę oraz odkurzacz używa się w nieco innym celu.

Dmuchawa została stworzona do tego, by przetransportować liście do jednego miejsca. Dzięki powietrzu, które wytwarzane jest przez urządzenie można zdmuchiwać liście w jednym kierunku i stworzyć z nich jedną kopkę. Ułatwi nam to w znacznym stopniu zbieranie liści do kosza. Za pomocą tego sprzętu można także w łatwy sposób pozbyć się gałęzi, patyków lub kurzu zalegającego, np. na balkonie. Ogromnym plusem dmuchawy jest fakt, że jest to urządzenie poręczne i lekkie, dzięki temu nie będziemy mieć kłopotów z użytkowaniem.

Dmuchawa jest bardzo popularnym sprzętem wykorzystywanym w wielu ogrodach.

 

Odkurzacz natomiast jest sprzętem, który zasysa odpady do specjalnego worka od razu z ziemi. Oznacza to, że nie musicie przetransportowywać liści do danego miejsca, wystarczy, że uruchomicie odkurzacz. Warto jednak wiedzieć, że rozsądniej jest mieć oba te sprzęty. Pozwoli to na uprzątnięcie ogrodu i zassanie od razu odpadów. Poza tym dmuchawa przydaje się też do wielu innych prac, a jedyną wadą odkurzacza jest fakt, że podczas pracy worek zaczyna w pewnym momencie ciążyć i trzeba  wyrzucić z niego liście. O wiele łatwiej jest pozbyć się liści z jednego miejsca i w ten sposób zasysać odpady.

Co wybrać? Odkurzacz, a może dmuchawę?

Wszystko zależy od wymiarów ogrodu oraz ogólnych preferencji. Oba sprzęty mają wady i zalety, jednak nie da się ukryć, że świetnie się uzupełniają! Dmuchawą zgarniacie liście i inne odpady w jedno miejsce, natomiast odkurzaczem zasysacie je do worka. Możecie poprosić o pomoc domowników, dzięki temu prace te będą postępować o wiele sprawniej. Warto zatem kupić i dmuchawę, i odkurzacz! Co ciekawe, na rynku  są urządzenia, które mają w sobie obie te funkcje, więc warto zastanowić się nad kupnem uniwersalnego sprzętu.

Zapraszam do przeczytania innych artykułów tematycznych:

Trawnik po zimie – prace, które należy wykonać, gdy stopnieje śnieg!

 

Październik w ogrodzie

Listopad w ogrodzie

14 Comments
  1. Zawsze myślałam, że dmuchawa i odkurzacz to to samo. Dobrze wiedzieć, że jest inaczej 🙂

  2. My mieszkamy w bloku,więc nie mamy takich dykematów – a moi rodzice używają po prostu grabi,natomiast część liści zostawiają na ayladek,gdyby jeże chciały urządzić w nich legowiska.

  3. Kurczę, nie myślałem, że to aż tak rozbudowana sprawa, dopóki nie trafiłem na ten wpis. Cóż, zawsze się czegoś uczymy 🙂 Dzięki! 😀

  4. Temat na czasie! Tydzień temu ogarniałam działkę metodą tradycyjną 😀 chociaż takim sprzętem bym nie pogardziła 😉

  5. Aktualnie mieszkamy w mieście a u rodziców na wsi mamy do zagrabienia mały ogródek, więc dmuchawa czy odkurzacz akurat się nie przyda 😉

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *