Co siejemy w styczniu?

Co siejemy w styczniu?

Czy wiesz, że najbardziej niecierpliwi ogrodnicy mogą zacząć już wysiewać niektóre rodzaje roślin? Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu, w którym przedstawimy, jakie kwiaty siejemy styczniu i dlaczego w przypadku niektórych rodzajów roślin tak wczesny wysiew jest istotny.

Styczniowy wysiew

Oczywiście gama kwiatów, które wysiewa się właśnie w tym miesiącu nie jest zbyt pokaźna, ponieważ niektóre z nich można bez problemu siać również w lutym, a nawet w marcu. Natomiast w styczniu można już niektóre rodzaje roślin wkładać do ziemi. Warto jednak pamiętać, że konieczne jest doświetlanie, pojawiających się siewek, dlatego rozsądniej jest wysiewać te kwiaty w szklarniach. Niestety, ale w styczniu dzień nadal jest zbyt krótki, aby dostateczna ilość słońca mogła dotrzeć do poszczególnych roślin i dać im odpowiednią ilość światła.

begonia
Jest jednym z popularniejszych kwiatów, które wysiewa się w styczniu

Styczniowa piątka szklarniowa

Czym jest piątka szklarniowa? Są to właśnie te rośliny, które można w styczniu wysiewać w szklarni, warto zapamiętać zatem tych 5 roślin, są nimi:

  • Begonia stale kwitnąca – jest to roślina, która kwitnie od wczesnego lata do późnej jesieni. Bardzo ładnie prezentuje się w kwietnikach, ale także w rabatach. Można ją uprawiać również w skrzyneczkach, doniczkach, na balkonie oraz tarasach. Niektórzy trzymają nawet w domu. Begonię można wysiać w styczniu do skrzynek i umieścić na parapetach okiennych lub w szklarni. Warto wspomnieć, że pojemniki z wysianymi nasionami dobrze jest okleić folią i utrzymać pewien stan wilgotności, a także zapewnić temperaturę około 20 stopni Celsjusza.
  • Żeniszek meksykański – idealna roślina do obsadzania rabat, ale także doniczek balkonowych, czy skrzynek. Bardzo ładnie się prezentuje, jest to roślina odporna na zmienne warunki atmosferyczne, nie trzeba regularnie jej pielęgnować. Co ciekawe, żeniszki są doceniane za ciekawy kształt, ponieważ ich liście przybierają formę serca, a kwiaty barwią się na niebiesko, fioletowo lub biało. Żeniszki warto wysiewać w styczniu, ponieważ zakwitną wiosną lub w pierwszej połowie lata.
  • Petunia ogrodowa – podobnie, jest rośliną odporną na różnorodne, zmienne warunki atmosferyczne, choć preferuje gleby żyzne, próchnicze i przepuszczalne, mogą być o lekko kwaśnym odczynie. Warto zasadzić ją również w styczniu, ponieważ zakwitnie już początkiem maja. Petunie zazwyczaj uprawia się w rabatach, ale często również sadzi w różnorodnych parkach, czy alejkach. Wyróżniamy kilka rodzajów tej rośliny.
  • Szałwia błyszcząca – jest to jednoroczna, która pochodzi z Brazylii, mimo wszystko świetnie odnajduje się w naszym klimacie. Sadzi się ją również na przełomie stycznia lub lutego, wtedy można spodziewać się jej kwitnienia w czerwcu. Szałwie mają zwykle jaskrawo-czerwone kwiaty, które zbierane są w gęste kłosy. Można ją uprawiać w rabatach, w ogródku, a także umieszczać w wazonie.
  • Lobelia przylądkowa – również wysiewa się ją w styczniu. Należy do rodziny dzwonkowatych, a także jest rośliną jednoroczną. Co ciekawe, lobelia przylądkowa pochodzi z Afryki Południowej i tam rośnie na dzikich terenach, na wilgotnych łąkach. Warto dodać, że lobelia bardzo obficie i pięknie kwitnie, można spotkać lobelie o kwiatach fioletowych, niebieskich, białych albo też różowych. Wymaga stanowiska słonecznego.
petunia
Petunia
Lobelia przylądkowa

Teraz już znasz tych kilka roślin, które warto wieszać w styczniu, by wiosną lub wczesnym latem cieszyć się przepięknymi roślinami. Co ciekawe, większość kwiatów, które wysiewa się w styczniu należą do typowych roślin rabatowych, które pięknie kwitną. Można je także wykorzystywać jako kwiaty cięte do doniczki.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *