Co robić, gdy kwiaty doniczkowe schną?

Co robić, gdy kwiaty doniczkowe schną?

Osoby, które uwielbiają hodować kwiaty w doniczkach wiedzą, że czasami mimo szczerych chęci i podlewania, a także pielęgnacji kwiaty schną. Dlaczego tak się dzieje? Poniżej wyjaśniamy, jakie mogą przyczyny tego stanu.

Zła pielęgnacja

Każda roślina ma swoje wymagania, jeśli chodzi o odpowiednią pielęgnację. To, co sprawdza się storczykom, niekoniecznie musi odpowiadać również paprotkom. Jeżeli wcześniej nie czytałeś nic na temat pielęgnacji kwiatów, warto prześledzić w internecie sposób pielęgnacji. Obecnie dzięki dostępowi do internetu, można w bardzo łatwy sposób dowiedzieć się, jak pielęgnować określoną rodziny roślinę i tym samym oszczędzić sobie kłopotów.

Opadające, żółte liście

Oczywiście, jeśli zauważysz opadające żółte liście, również musisz zainterweniować. Rośliny nie gubią liści na jesień tak, jak dzieje się to w przypadku drzew i bardzo często powodem również nie jest zbyt słabe podlewanie, co czasem może być jeszcze gorsze. Liście żółkną i opadają zarówno gdy mająca sucho, jak i za mokro. Bardzo często może dojść do gnicia korzeni. Wtedy oczywiście należy przesadzić roślinę do suchej gleby.

Jeśli roślina ma odpowiednio dużo wody, a także pielęgnacja przeprowadzana jest zgodnie z wytycznymi, natomiast i tak zauważasz opadające liście bardzo często jest to pierwszy objaw tego, że zaczął się sezon grzewczy. Zauważ oczywiście kiedy to się dzieje. Wiele roślin, które nie są typowymi kwiatami z Europy, ale pochodzą z tropików lubi wilgotne powietrze, natomiast kaloryfery bardzo często wysuszają. Warto wtedy roślinę regularnie spryskiwać atomizerem, zwykłą wodą, dzięki czemu poprawi się nieco ich kondycja.

 

kwiat

Szkodniki

Nie da się ukryć, że głównym powodem przesuszenia się kwiatów, a także ich obumarcia, mogą być szkodniki. Bardzo często są one niezauważalne lub niewprawne oko może nie znaleźć pierwszych oznak tego, że roślina padła ofiarą szkodników. Bardzo często ich występowanie wiąże się z początkiem sezonu grzewczego i wysuszonym powietrzem. Warto dokładnie obejrzeć roślinę i zwrócić szczególną uwagę na drobny oprzęd, który może przypominać pajęczynę w ten sposób objawiają się przędziorki jeśli natomiast zauważysz wypukłe niewielkie guzki na liściach, są to szkodniki nazywane misecznikami i tarcznikami. Szkodniki najlepiej zwalczać preparatami, które można zakupić w sklepach ogrodniczych.

 

Warto wiedzieć, że kwiaty nie schną bez powodu. Przede wszystkim głównym powodem obumarcia roślin może być zła pielęgnacja. Warto zatem przeczytać, w jaki sposób należy określony gatunek kwiatu podlewać, a także nawozić. Pamiętaj także o tym, że rośliny nie wolno przelewać wodą lub nie podlewać jej w ogóle, podobnie jest ze szkodnikami. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że roślina może paść ofiarą szkodników, bardzo popularne są przędziorki.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *