Co nie nadaje się na kompost?

Co nie nadaje się na kompost?

Sporo osób, dysponujących przestrzenią wokół własnego ogrodu, decyduje się na zakup ekologicznego kompostownika. Wykorzystanie go pozwala na stworzenie naturalnego nawozu dla roślin, warzyw i owoców, który można uzyskać praktycznie za darmo, używając do tego odpowiednich odpadków. Warto jednak pamiętać, że wrzucanie niektórych artykułów może sprawić że kompost nie będzie nadawał się do użytku, gdyż stanie się śmierdzący, pełen patogenów i toksycznych substancji. Czego nie wrzucać zatem do kompostownika? Poniżej prezentujemy kilka popularnych błędów.

Rośliny zainfekowane

Chcąc korzystać z kompostownika, nie należy wrzucać do niego części roślin, które są zainfekowane, porażone chorobami oraz szkodnikami, ponieważ w tych częściach rozwijają się zazwyczaj grzyby, jaja, a także larwy, które mogą przetrwać proces kompostowania i zainfekować skrzynię. Zainfekowane resztki roślin należy usuwać z ogrodu, a nie wrzucać do kompostownika.

Chemikalia

Kompostownik to nie worek na odpady mieszane czy też segregowane, dlatego nie należy wrzucać tam chemikaliów, które są zawarte w materiałach organicznych, między innymi nie wolno wrzucać tam szkła, ceramiki, plastiku, toreb foliowych, gruzu, ponieważ są to przedmioty, które nie ulegają procesowi biodegradacji oraz kompostowania i mogą zawierać dodatkowo wiele szkodliwych substancji, które wpłyną negatywnie na pozostałą zawartość kompostownika. Warto też pamiętać, że materiał organicznych również nie można kompostować, czyli takich, które zawierają różnorakie chemikalia. Co więcej, nie wolno wrzucać też gazet zadrukowanego papieru, malowanego i impregnowanego drewna, a także pozostałych gadżetów, które nie ulegają biodegradacji.

 

kompostownik

Chwasty

Wiele osób wrzuca także do kompostownika chwasty, które akurat wyplewiło z ogrodu. Warto pamiętać, że częste częstym błędem jest kompostowanie chwastów w pełni dojrzałości, czyli takich, które zdążyły już wytworzyć nasiona podczas zerwania. Niestety, panujący wewnątrz kompostownika klimat nie niszczy nasion chwastów. Nasiona mogą kiełkować i powodować dalsze zachwaszczenie całego kompostownika. Kompostować można oczywiście tylko chwasty jednoroczne, które nie zdążyły wytworzyć nasion. Nie mając jednak pewności, warto po prostu wyrzucić chwasty do odpowiedniego worka przeznaczonego do segregacji.

kompost

Mięso

Jednym częstszych błędów jest wyrzucanie do kompostownika warzyw, które gotowane były wraz z mięsem. Mogą one przesiąknąć zapachem tego mięsa, co może przyciągać do kompostownika różne mikroorganizmy, a także niestety szkodniki, które będą zachęcone zapachem psującego się mięsa. Niestety, wtedy w kompostowniku mogą zalegnąć się myszy lub też szczury, co jak wiadomo, jest dosyć niebezpieczne, ponieważ gryzonie te mogą przedostać się również do domu. Co więcej, resztki z warzyw, które były gotowane wraz z mięsem, mogą też powodować nieprzyjemny zapach z kompostownika, który może przeszkadzać również sąsiadom.

Decydując się na założenie własnego kompostownika, należy zapoznać się oczywiście z informacjami, w których zawarte są odpowiednie porady, w jaki sposób pielęgnować kompostownik, a także co należy do niego wrzucać. nie wolno wrzucać do skrzyni różnych chemikaliów, a także przedmiotów, które nie są biodegradowalne. Może to doprowadzić do tego, że wewnątrz konstrukcji zaczną tworzyć się chwasty. Stanie się ona zanieczyszczona. Co więcej, nie można także wrzucać tam warzyw, które były gotowane wraz z mięsem, ponieważ zapach mięsa może zwabić gryzonie i myszy.

 

 

Zachęcamy również do przeczytania:

 

Jak wykonać kompostownik – gdzie go umiejscowić?

8 Comments
  1. W tym roku zdecydowałam się na kompostownik i jestem zadowolona z tego kroku 🙂

  2. Mam wrazenje,xe moj kompostnik jest od zawsze w ogrodzie, ale dobrze ze piszesz o tym, co można na niego wyrzycuax 🙂

  3. Ciekawe porady dla osób, które mają swój ogródek i chciałyby stworzyć kompostownik.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *