Co kwitnie w sierpniu?

Co kwitnie w sierpniu?

Już od jakiegoś czasu mamy sierpień! Co ciekawe, jest to miesiąc głównie żniw i pewnego rodzaju przygotowania do jesieni. Niezaprzeczalny jest jednak fakt, że możemy także obserwować wzrost pewnych rośli, dzięki temu sadząc je w ogródku, pozostanie on zawsze kolorowy i piękny. Jakie są to zatem kwiaty? Co możemy podziwiać w ogrodzie w sierpniu?

Kwiaty w sierpniu

Warto przemyśleć dokładnie rozsad kwiatów w ogrodzie, jak również warzyw i owoców, by cały rok móc cieszyć się ze stałego wzrostu i dojrzewania określonych roślin, w sierpniu takimi roślinami są na pewno malwy, astry, lobelia i wiele innych. Letnie miesiące zwykle są bardzo słoneczne, warto zatem zadbać o to, by urozmaicić nieco ogród, gdyż dzięki temu nie tylko będzie on „cieszyć oko”, ale także stanie się naszą wizytówką. Spora ilość kwiatów, które kwitną akurat w sierpniu nadają się do wazonu. Warto zatem skorzystać z tego przywileju i zasadzić u siebie kwiaty, które potem włożymy do wody i ozdobimy salon.

Przyjrzyjmy się zatem kilku propozycjom, co można zasadzić w ogrodzie, by móc cieszyć się pięknymi kwiatami w sierpniu.

chaber
Chaber bławatek należy do rodziny roślin jedno-, dwurocznych, pięknie kwitnie!

Rośliny jednoroczne i dwuletnie

 • Chaber bławatek – ten ciekawy kwiat wyrasta na około 90 cm i cechuje się tym, że jest typową rośliną jednoroczną. Wykorzystuje się chabry do tworzenia barwnych rabat, nadaje się także na roślinę wazonową. Ma piękny, ciemno-niebieski kolor z domieszką fioletu. Należy do rodziny astrowatych.
 • Lwia paszcza – nazwa nie ma zbytnio nic wspólnego z rodzajem kwiatów, gdyż roślina ta kwitnie zwykle na różowe, a kształt kwiatów przybiera formę dzwoneczków. Jest jedną z popularniejszych roślin dostępnych w polskich ogrodach, nawet jeśli spora część osób uprawiających kwiaty nie wie, jak się nazywa. Dorasta do około 70 cm i bardzo często tworzy się z niej piękne, sierpniowe rabaty.
 • Lobelia przylądkowa – roślina ta ma piękne, niebieskie drobne kwiatki, jest też nieco wymagająca, jeśli chodzi o uprawę, gdyż stanowisko, w którym zostanie zasadzona, musi być dobrze nasłonecznione. Osiąga około 20 cm i warto ją nawieźć dodatkowo od czasu do czasu.
 • Begonia stale kwitnąca – jest jedną z bardziej popularnych roślin rabatowych, można ją spotkać w wielu miejscach ogrodowych, właśnie o tej porze roku. Co ciekawe, potrafi ona osiągnąć nawet do 50 cm i wymaga nasłonecznienia. Cechuje ją to, że ma bardzo różnorodne kwiaty, w kolorach: żółtym, różowym, czerwonym.
 • Goździk chiński – ciekawy rodzaj kwiatu, który również idealnie pasuje do wazonu oraz do rabat. Jego naturalnym środowiskiem jest oczywiście kontynent azjatycki, najlepiej czuje się w miejscach nasłonecznionych.

lobelia

 

Sierpniowe rośliny cebulowe, bylinowe

Jest też kilka roślin typowo cebulowych, bylinowych, które kwitną w sierpniu. Jeśli jesteście ciekawi, jakie to rośliny, koniecznie zajrzyjcie poniżej, znajdziecie tam ciekawe zestawienie!

 • Naparstnica purpurowa – jest to roślina dwuletnia, której kwiaty mają kształt ciekawych dzwoneczków o fioletowym kształcie, stąd jej nazwa. Co istotne, wyrasta ona na praktycznie 1,5 m długości, idealnie nadaje się zatem do rabat.
 • Mieczyki –  to niezwykle piękne rośliny bulwiaste. Warto od razu zaznaczyć, że kwiaty te potrafią wyrosnąć nawet do 1,2 metra. Cechuje je różnorodność kolorystyczna, od żółtych, po pomarańczowe, białe, a nawet dwukolorowe. Zdobią one niejeden ogród w sierpniu, ze względu na fakt, że są mocno popularne.
mieczyki
Mieczyki przepięknie kwitną!

naparstnica

 

Jak widać w sierpniu, w ogrodzie można spotkać sporo różnego rodzaju kwiatów, które zdobią swymi kolorami zieleń w tym okresie. Warto wybrać któryś z nich i postawić na jego uprawę. Sierpień to świetny czas na uprawę rabat, być może dobrze jest zasadzić kilka różnorodnych kolorystycznie kwiatów, by urządzić wokół domu klimat?

A Wy lubicie kwiaty?

 

14 Comments
 1. Najbardziej z tych kwiatów lubię chabry, są urocze

 2. Lubie kwiaty, lubią kolorowe ogrody, kiedyś miałem taki bardzo , bardzo rozbuchany, a potem zamieszkałem w mieście

 3. Bardzo lubię kwiaty, ale przyznam szczerze, że nie wiedziałam o istnieniu takiej rośliny jak Lwia Paszcza.

 4. Bardzo lubię! A w tym roku wydaje mi się, że są wyjątkowo piękne!

 5. Uwielbiam naparstnicę purpurową, często widuję ją nawet dziko rosnącą w lasach Irlandii. A lwią paszczę zrobiłam sobie sama 😉 do bukietu

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *