Co, gdzie i w jaki sposób, czyli aranżujemy garaż!

Co, gdzie i w jaki sposób, czyli aranżujemy garaż!

Prosta i dobrze zorganizowana aranżacja garażu? Dlaczego nie! Nie trzeba być ani dekoratorem wnętrz, ani też architektem, aby urządzić przestrzennie i funkcjonalnie swój wymarzony garaż. Wystarczy kilka sprawdzonych sposobów, aby nasze konstrukcje blaszane były w środku schludne i czyste, a co najważniejsze, wszystko w nich było „po ręką”!

Często zmagamy się z problemem dobrej organizacji przestrzeni, nie tylko jeśli chodzi o porządek na biurku, w szafie, czy w regałach. Na rynku dostępnych jest wiele pozycji książkowych, które wskazują i prezentują różne sztuczki i tricki na coraz to lepszą aranżację. Mimo to, odwiecznym pytaniem zdaje się być, w jaki sposób zaaranżować pomieszczenia tak, aby wszystko miało swoje stałe miejsce, a przy tym nie było wepchnięte w najdalszy kąt szafy czy półki. O ile często sprawa jest prostsza, jeśli chodzi o ułożenie i rozmieszczenie sprzętów, a także rzeczy w domu, tak aranżacja przedmiotów w garażu, może wydać nam się nieco trudniejsza. Gdzie postawić kosiarkę i felgi, aby nie przeszkadzały w wjeżdżaniu samochodem do garażu? Co zrobić z przedmiotami mniejszymi, np. śrubkami, aby nam się nie pogubiły?

Półki, pudełka, kasetki, koszyki

Porządne przymocowanie ściennych półek czy postawienie regału, są jednymi z podstawowych czynności, które powinniśmy wykonać, chcąc rozpocząć aranżację naszego garażowego wnętrza. Półki przydadzą nam się do trzymania różnego rodzaju większych narzędzi, np. wiertarek, czy wkrętarek, a także wielu różnorodnych pudełek i kasetek. Będziemy mogli tam przechowywać mniejsze elementy, typu śrubki oraz gwoździe. Dom, to miejsce, w którym często trzeba coś przykręcić czy powiesić na ścianie. Niekoniecznie istnieje potrzeba wzywania za każdym razem fachowca, ponieważ wiele rzeczy jesteśmy w stanie wykonać sami. Dlatego zawsze dobrze mieć zestawy narzędzi pomocnych nam w pracy, a dzięki umieszczeniu ich w specjalnych pudełkach lub kasetkach na regałach, będziemy mieć je zawsze „pod ręką”.

Jeżeli nie mamy miejsca na ustawianie wielu regałów, dobrym rozwiązaniem jest przymocowanie specjalnych koszy metalowych do ściany. Dzięki temu pomysłowi w łatwy sposób będziemy mogli przechowywać oleje, płyny do spryskiwaczy, różnego rodzaju farby, czy kleje w puszkach. Bez obawy, że coś przez przypadek nam się wyleje i zabrudzi podłogę.

Garażowe DIY

Jeśli mamy w sobie smykałkę do majsterkowania, dobrym rozwiązaniem jest przymocowanie do ściany jednej lub kilku niewielkich deseczek, z otworami na około 2 cm. Otwory możemy z łatwością wywiercić wiertarką, pamiętając, aby pozostawić przestrzenie pomiędzy nimi. Tak przygotowana i zamocowana deseczka z powodzeniem służyć nam będzie jako miejsce do przechowywania śrubokrętów. Jest to bardzo praktyczny sposób trzymania tych przedmiotów, ponieważ z łatwością będziemy mogli wybrać interesujący nas śrubokręt, nic nam się nie zgubi, ani nie zniszczy. Możemy też skorzystać z gotowych uchwytów na wkrętaki, które znajdziemy w każdym markecie budowlanym i zwyczajnie przymocować zakupiony przyrząd do ściany. Dzięki tak prostemu rozwiązaniu zyskujemy sporo czasu, a praca idzie nam o wiele sprawniej.

 

Haki na ścianie? Nic prostszego!

Zastanawiacie się co zrobić z niezagospodarowaną całą ścianą garażu? Dobrym sposobem będzie przymocowanie różnej wielkości haków, na których będziemy mogli trzymać różnorodne przedmioty o mniejszych i większych gabarytach. Nie wiecie co zrobić z ubraniem, przeznaczonym do ogrodu? Zawieście go na haku na ścianie! W ten sposób nie pomnie Wam się i zawsze będzie gotowe do założenia. Potrzebujecie szybko użyć jakiegoś klucza, aby coś przykręcić? Przygotujcie im specjalne miejsce na swojej ścianie, w ten sposób łatwo i sprawnie wybierzecie ten, który potrzebujecie. Przymocowane haki świetnie sprawdzą się także do trzymania felg do samochodu, czy nawet roweru! Jeśli jednak marzy Wam się ulokowania roweru na ścianie, musicie dobrze go zabezpieczyć, aby przypadkowo nie spadł, warto w tej sprawie poradzić się jakiegoś fachowca.

Drugie pomieszczenie

Zamontowanie dodatkowych drzwi przesuwnych z wydzielonym miejscem świetnie sprawdzi się w przestrzenny i dużych garażach. Jest to idealne miejsce do przechowywania większych sprzętów typu kosiarka, pilarka czy kompresor. Jeśli mamy możliwość dorobienia ścianki działowej i drzwi lub zamontowania (postawienia) zwyczajnej kotary oddzielającej, to będzie to świetny sposób, aby większe przedmioty nie były „na widoku”. Wydzielone, specjalnie „drugie” pomieszczenie dobrze posłuży nam też do przebrania się w ubrania „robocze”, dzięki czemu unikniemy ewentualnego brudu w domu. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na wydzielenie osobnego miejsca w garażu, wszystkie większe sprzęty możemy trzymać w określonym porządku po bokach garażu. Należy jednak pamiętać, aby nie zostawiać niczego na środku, aby przez przypadek nie wjechać w coś samochodem.

 

Jak widać z aranżacją naszego garażu możemy sobie poradzić równie dobrze, jak z meblowaniem i urządzaniem domu. Różnorodne tricki i sposoby, sprawią, że wchodząc do środka, zastaniemy czystość, schludność, a przede wszystkim funkcjonalność! Zamontowanie półek i postawienie regałów, świetnie sprawdzi się jako przechowywanie kasetek z gwoździami i śrubkami lub narzędzi o średnich gabarytach, np. wiertarki. Dzięki przymocowaniu specjalnych deseczek i haków, zawsze będziemy mieć pod ręką przedmioty potrzebne nam do majsterkowania lub pracy w ogrodzie. Większe sprzęty, typu rower, kosiarka, pilarka, możemy trzymać także zawieszone na ścianie, jednak wtedy warto skonsultować się z fachowcem albo schować je w specjalnie wyznaczonym, drugim pomieszczeniu. Dzięki temu zyskamy wiele pustej, optycznie większej przestrzeni. W ten sposób zagospodarowany garaż cieszyć będzie oko nie tylko członków rodziny, ale także wszystkich naszych gości, dlatego warto postawić na jego odpowiednią aranżację.

 

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *