Ciekawe sposoby na aranżację trawnika

Ciekawe sposoby na aranżację trawnika

Trawnik pełni funkcję ozdobną przed każdym domem. Jest to część ogrodu, która jest reprezentatywna, powinna ona zatem współgrać z ogrodem, ale także z domem oraz elewacją. Dzięki temu uzyskasz całość aranżacją. Przedstawiamy Ci kilka propozycji na aranżację trawnika.

Dbanie o trawnik

Jeśli chcesz zwyczajnie dbać o trawnik, pamiętaj o tym, aby odpowiednio go pielęgnować. Musisz przede wszystkim go nawozić. Powinien on być dobrany do odczynu pH gleby oraz do mieszanki nasion trawy, jaka jest u Ciebie w ogrodzie. Weź także pod uwagę, że jeśli masz psa, dzieci, trawnik być może nie będzie idealny. Aby trawnik był ciągle zielony, konieczne jest także jego odpowiednie nawadnianie i utrzymywanie optymalnej wilgotności gleby. Sprawę w większości załatwiają regularne deszcze, natomiast w okresie letnim zdarzają się także susze, dlatego dobrze jest założyć automatyczny system nawadniania trawnika. Oczywiście dbanie o trawnik, wiąże się z regularnym koszeniem.

Jeśli natomiast jesteś ciekawy, w jaki sposób aranżacyjnie możesz nieco zmienić swój trawnik, aby nie był on taki „nudny”, zachęcamy Cię do przejrzenia kilku naszych propozycji.

 

Jak wykorzystać przestrzeń trawnika?

1.

Skalniak – jest to jedna z najprostszych form urozmaicenia trawnika w ogrodzie. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób możesz zaaranżować jego fragment, zrób sobie mini skalniaczek. Nie musi on być oczywiście efektywny oraz rozbudowany, wystarczy kilka kamieni oraz roślin i z pewnością skalniak będzie prezentować się świetnie.

skalniak ogród

2.

Wyspa – jeśli Twój trawnik otoczony jest kostką brukową, możesz na środku lub po bokach zaaranżować mini wyspy gdzie posadzisz kwiaty lub wydzielisz część zieloną. Z pewnością będzie to prezentować się naprawdę dobrze. Pamiętaj, aby ścieżki były równoległe i przebiegały w miarę schematyczny sposób.

3.

Stare gadżety – niekiedy porządki na strychu mogą być naprawdę ciekawe. Jeśli znalazłeś dużo interesujących, starych przedmiotów, z którymi nie wiesz do końca, co zrobić, możesz je wykorzystać w swoim ogrodzie. Pamiętaj, że wszelkiego rodzaju pojemniki, skrzynie, walizki mogą stanowić świetne podłoże do sadzenia kwiatów lub też organizacji zieleni wokół. Taką skrzynkę lub walizkę możesz pomalować lub domalować jakiś motyw kwiatowy. Z pewnością będzie prezentować się świetnie.

stare gadżety

4.

Świetnym pomysłem jest wykorzystanie także starego, żeliwnego wiadra, które kiedyś służyło do podlewania kwiatów. Obecnie korzysta się raczej z plastikowych konewek lub tych wykonanych z tworzyw sztucznych. Tego typu wiadra bardzo często posiadają również dziury, dlatego warto wykorzystać je jako doniczkę.

wiadro

5.

Ciekawym pomysłem na zaaranżowanie trawnika jest wykonanie aranżacji kwiatów. Możesz zasadzić sadzonki różnorodnych roślin, na przykład jednokolorowych w ciekawej formie koła, serca, półkola. Dzięki temu, jeżeli zakwitną, będą prezentować się naprawdę nieziemsko. Jest jeden z ciekawszych pomysłów.

aranżacja kwiatów

 

Teraz już znasz kilka ciekawych propozycji aranżacji trawnika. Nie zapominaj, że jeśli dysponujesz sporą przestrzenią zielonego wokół domu, musisz stale dbać o odpowiednią pielęgnację i nawożenie oraz podlewanie, by kolor trawy pozostał intensywny. Możesz również wykorzystać część trawnika i urządzić skalniak, zasadzić w ciekawej formie rośliny lub wykorzystać stare gadżety lub przedmioty do tego, aby zasadzić w nich rośliny.

9 Comments
  1. Mam tylko balkon, więc dbanie o trawnik mnie nie dotyczy i pewnie długo dotyczyć nie będzie;)

    1. o tak 🙂 tez mozna bardzo duzo zasadzic 🙂 zachęcam dp przeglądnięcia wpisów na blogu dotyczących pielegnacji ogrodu.

  2. Zadbane trawniki są bardzo ładne, ale wymagają sporo pracy i trzeba o nie dbac

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *