Chrząszcz - szkodnik w ogrodzie, jak się go pozbyć?

Chrząszcz - szkodnik w ogrodzie, jak się go pozbyć?

Prowadzenie własnego ogrodu warzywnego, czy to pielęgnacja rabat, są bardzo często czasochłonnym zajęciem, jednak sprawiającym wiele satysfakcji. Niestety, wielu ogrodników zmaga się z odwiecznym problemem, jakim są szkodniki. Jak wiadomo, przyczyniają się one do niszczenia upraw. Dość rzadkim szkodnikiem jest chrząszcz, natomiast mimo że pojawia się on w ogrodzie sporadycznie, chętnie atakuje rośliny. Co warto, wiedzieć o chrząszczu? W jaki sposób się go pozbyć? Zachęcamy do lektury.

Chrząszcz – co warto o nim wiedzieć?

Można wyróżnić kilka rodzajów chrząszczy i stanowią one dość dużą grupę szkodników roślin. Owady te posiadają dwie pary skrzydeł, przednie, które nazywane są pokrywami. Są one twarde i mocne oraz drugą parę, błyszczącą, błoniastą, która jest schowana tuż pod nimi. Większa grupa chrząszczy ma oczywiście kolor szary, ale zdarzają się również owady brązowe czy też czarne, a nawet w odcieniach metalicznej zieleni czerwieni.

Chrząszcze to owady, które przechodzącą proces przeobrażenia się tak zwanego zupełnego. Samice składają jajka w różnych miejscach, na przykład mogą w ziemi, inne znowu na liściach, a przez to może dochodzić do zainfekowania roślin. Dojrzewanie larw trwa kilka tygodni, przez ten czas żyją one w glebie, następnie przekształcają się w poczwarkę i wyrasta z nich dorosły owad.

 

chrząszcz

Warto podkreślić, że ze swoich kryjówek, dorosłe osobniki wychodzą na początku kwietnia lub też pod koniec maja, więc jest to zatem ten czas, kiedy można spotkać chrząszcza u siebie w ogrodzie. Dlatego, jeżeli jeszcze nie widziałeś nigdy tego typu szkodnika, przejdź się wokół swoich uprawa i zobacz, czy rzeczywiście nie ma gdzieś w pobliżu chrząszczy.

Jak zwalczać chrząszcze?

Chrząszcze można oczywiście zwalczyć domowymi sposobami, wykorzystując opryski z sody oczyszczonej lub też przygotowując specjalny roztwór, którym delikatnie przeciera się wszystkie liście upraw. Można również zdecydować się na zakup konkretnych produktów w sklepach ogrodniczych. Obecnie oferta jest dosyć rozbudowana, można także zakupić preparaty ekologiczne, które nie mają negatywnego wpływu na uprawy, a także nie przynoszą szkody chrząszczom.

 

Co roku w ogrodzie pojawia się dosyć duża liczba składników, które mają negatywny wpływ na dojrzewanie warzyw owoców, a także wzrost roślin. Szkodniki przyczyniają się bardzo często do obumierania roślin przez co właściciele posesji zmuszeni są do zakupu kolejnych. Warto wiedzieć, że można jednak z łatwo pozbyć się chrząszczy, wykorzystując domowe sposoby, na przykład przygotowywać roztwór lub też płyn z sody oczyszczonej. Preparaty te pomogą na stałe pozbyć się problemu.

 

4 Comments
Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *