Prowadzenie własnego ogrodu warzywnego, czy to pielęgnacja rabat, są bardzo często czasochłonnym zajęciem, jednak sprawiającym wiele satysfakcji. Niestety, wielu ogrodników zmaga się z odwiecznym problemem, jakim są szkodniki. Jak wiadomo, przyczyniają się one do niszczenia upraw. Dość rzadkim szkodnikiem jest chrząszcz, natomiast mimo że pojawia się on w ogrodzie sporadycznie, chętnie atakuje rośliny. Co warto, wiedzieć o chrząszczu? W jaki sposób się go pozbyć? Zachęcamy do lektury.
Chrząszcz – co warto o nim wiedzieć?
Można wyróżnić kilka rodzajów chrząszczy i stanowią one dość dużą grupę szkodników roślin. Owady te posiadają dwie pary skrzydeł, przednie, które nazywane są pokrywami. Są one twarde i mocne oraz drugą parę, błyszczącą, błoniastą, która jest schowana tuż pod nimi. Większa grupa chrząszczy ma oczywiście kolor szary, ale zdarzają się również owady brązowe czy też czarne, a nawet w odcieniach metalicznej zieleni czerwieni.
Chrząszcze to owady, które przechodzącą proces przeobrażenia się tak zwanego zupełnego. Samice składają jajka w różnych miejscach, na przykład mogą w ziemi, inne znowu na liściach, a przez to może dochodzić do zainfekowania roślin. Dojrzewanie larw trwa kilka tygodni, przez ten czas żyją one w glebie, następnie przekształcają się w poczwarkę i wyrasta z nich dorosły owad.
Warto podkreślić, że ze swoich kryjówek, dorosłe osobniki wychodzą na początku kwietnia lub też pod koniec maja, więc jest to zatem ten czas, kiedy można spotkać chrząszcza u siebie w ogrodzie. Dlatego, jeżeli jeszcze nie widziałeś nigdy tego typu szkodnika, przejdź się wokół swoich uprawa i zobacz, czy rzeczywiście nie ma gdzieś w pobliżu chrząszczy.
Jak zwalczać chrząszcze?
Chrząszcze można oczywiście zwalczyć domowymi sposobami, wykorzystując opryski z sody oczyszczonej lub też przygotowując specjalny roztwór, którym delikatnie przeciera się wszystkie liście upraw. Można również zdecydować się na zakup konkretnych produktów w sklepach ogrodniczych. Obecnie oferta jest dosyć rozbudowana, można także zakupić preparaty ekologiczne, które nie mają negatywnego wpływu na uprawy, a także nie przynoszą szkody chrząszczom.
Co roku w ogrodzie pojawia się dosyć duża liczba składników, które mają negatywny wpływ na dojrzewanie warzyw owoców, a także wzrost roślin. Szkodniki przyczyniają się bardzo często do obumierania roślin przez co właściciele posesji zmuszeni są do zakupu kolejnych. Warto wiedzieć, że można jednak z łatwo pozbyć się chrząszczy, wykorzystując domowe sposoby, na przykład przygotowywać roztwór lub też płyn z sody oczyszczonej. Preparaty te pomogą na stałe pozbyć się problemu.
Z tego co wiem u nas za wiele ich nie ma, jednak dobrze wiedzieć jak reagować.
tak:)
Oj tak sporo zagrożeń czyha na efekty pracy ogrodnika.
to prawda, można jednak skutecznie z tym walczyć