Choroby i szkodniki róż

Choroby i szkodniki róż

Pięknie przystrojony ogród jest wizytówką niejednej posesji! Decydując się na uprawę różnorodnych kwiatów, warto postawić na sprawdzone gatunki, które od lat stanowią jedne z najpopularniejszych ozdób ogrodowych. Mowa oczywiście o różach, ponieważ w każdym ogrodzie znajdzie ona swoją szczególną pozycję. Warto jednak wiedzieć, że kwiaty te mogą dotknąć różnorodne choroby, dlatego warto zwrócić na to szczególną uwagę. W jaki sposób pomóc różom? Zachęcamy do lektury.

Jak chronić róże przed szkodnikami?

Aby róże mogły przepięknie wzrastać i cieszyć oko nie tylko domowników, ale również gości, warto o nie dbać! Lepiej oczywiście zapobiegać niż leczyć tak, jak w przypadku chorób ludzkich. Trzeba wiedzieć, że kwiaty te mogą zostać zaatakowane przez różnorodne szkodniki oraz choroby. W jaki sposób przeciwdziałać zagrożeniom, jakie czyhają na róże? Poniżej przedstawiamy kilka propozycji.

  • Dostęp do świeżego powietrza – liście róży są dosyć podatne na rozwój grzybów. W momencie, kiedy są przez dłuższy czas wilgotne, warto odstawić je gdzieś do środka, aby mogły nieco przeschnąć. Najrozsądniej jest jednak zasadzić róże w stanowiskach przewiewnych.
  • Usuwać zwiędłe liście – warto usuwać zwiędłe liście, przekwitłe kwiaty i obumarłe pędy, należy pozbyć się tych resztek nie tylko z rośliny, ale również z ziemi. Na liściach mogą być zarodniki grzybów, które mogą się rozprzestrzeniać
  • Przestrzeń – róże nie powinny być posadzone zbyt gęsto. Wspaniale kwitnące kwiaty potrzebują słońca i cyrkulacji. Warto zapewnić im wolną przestrzeń, dzięki temu uniknie się rozwoju drobnoustrojów.
  • Wzmacniać róże – im mocniejsze roślina, tym mnie jest podatna na choroby. Bardzo ważne jest regularne i odpowiednie nawożenie róż doniczkowych. Ma to jeszcze większe znaczenie niż tych, rosnących na gruncie.
  • Uprawa róży w świeżej glebie – sadząc róże należy zwracać uwagę na to aby nie rosły w stanowisku w którym kiedyś rosły już inne gatunki róż. Ponadto należy również unikać sadzenia róży w glebach których kiedyś rosły jeżyny maliny lub inne gatunki z rodziny różowatych.
  • Unikanie przelania – dbając o różę, należy unikać przelania. Kwiaty te nie znoszą wody w obrębie stojących korzeni. Róż nie powinno się sadzić w glebach nieprzepuszczalnych.

kwiat róża

Profilaktyka – o czym pamiętać?

Dbając o róże, warto przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim środki chemiczne należy stosować tylko w razie konieczności i te, które nie są szkodliwe, na przykład dla pszczół. Nie wolno używać różnorodnych środków chemicznych w temperaturze powietrza powyżej 20 stopni Celsjusza. Trzeba znać środki ochrony roślin i unikać ich stosowania, wspierać zwierzęta, które są naturalnymi wrogami szkodników.

4 Comments
  1. Rok temu miałam róże na balkonie i niestety dopadło je jakieś choróbsko 🙁

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *