Budowa szklarni krok po kroku

Budowa szklarni krok po kroku

Praktycznie każdy „zapalony” ogrodnik, który może cieszyć się z dużego ogrodu wokół domu, decyduje się na budowę szklarni. Trzeba wiedzieć, że opcji jest kilka i każda z nich może sprawdzić się u kogoś innego. Jakie to pomysły? Na co należy zwrócić uwagę, decydując się na szklarnię? Koniecznie sprawdźcie przed zabraniem się do pracy!

Wybierz materiał

Przede wszystkim istotny jest materiał, z którego będziemy chcieli zbudować szklarnię. Ważne na początku ustalić, czy chcemy zainwestować w szklarnię „na stałe”, czy raczej „ruchomą”. Jeśli wyznaczyliśmy w naszym ogrodzie stałe miejsce dla szklarni, śmiało możemy zdecydować się na szklarnię typowo ze szkła oraz wyłożyć fundamenty. Jeśli natomiast będziemy chcieli często zmieniać położenie szklarni, możemy postawić tunel foliowy, wykorzystując przy budowie szklarni rurki PCV lub szklarnię z poliwęglanu. Więcej o różnych rozwiązaniach, pisaliśmy:

Miejsce w ogrodzie

Szklarnia powinna stanąć w miejscu nasłonecznionym, jednak nie w takim, w którym w południe jest największe słońce. Warto zdecydować się na południowy –  wschód, wtedy słońce rano będzie „dochodziło” do szklarni i w miarę upływu dnia, będzie przechodziło ku zachodowi. Pamiętajmy, aby nie stawiać szklarni od północnej strony. Słońce niestety nie będzie mogło „opierać” się o szklarnię i bardzo prawdopodobnie plon nie wzejdzie lub zostanie zdziesiątkowany. Niestety, położenie odgrywa niezwykle istotną rolę. Dużo większą niż temperatura.

Podłoże

Nie zapominajmy o glebie. Podłoże powinno być żyzne. Możemy dużo wcześniej zacząć przygotowywać glebę pod rozsady. Warto nawieźć ją kompostem lub wapnem, zakupionym w sklepie ogrodniczym, a następnie dokładnie spulchnić. Unikajmy natomiast kupowania odżywek w marketach. Niestety, najczęściej nie są aż tak dobre, jak produkty, które dostępne są w dedykowanych sklepach ogrodniczych.

Jak zbudować szklarnię?

Pierwszą rzeczą są fundamenty. Najlepiej zdecydować się na bloczki lub fundament wieńcowy. Możemy także pominąć ten krok, jednak musimy pamiętać wtedy, aby dokładnie zakotwiczyć szkielet. Następnie budujemy konstrukcję szklarni. Najczęściej spotyka się szklarnie ze stali lub aluminium, czasem z rurek PCV. Szkielet jest dowolny, jednak budowle, które chcemy na stałe umieścić w ogrodzie, mają wygląd budynku. Natomiast szklarnie, wykonane z folii, mają szkielet półkolisty. Pamiętajmy, aby wejście do szklarni zaplanować w przestrzeni otwartej, niedaleko wejścia głównego do domu, dzięki temu o wiele łatwiej będzie nam się poruszać. Rurki stalowe są stabilne jednak nieco cięższe. Jeśli natomiast zależy nam na szklarni „ruchomej”, śmiało możemy zdecydować się na aluminium lub PCV. Kolejnym krokiem jest pokrywanie szklarni materiałem. W tym wypadku najczęściej używa się poliwęglanu, profili ze szkła lub folii. Lepiej unikać budowania szklarni typowo z okien, np. naszych starych okien, które mieliśmy w domu. Konstrukcja nie będzie profesjonalna i może nie być także stabilna! Ostatnim krokiem jest sadzenie roślin i warzyw.

W szklarni możemy zacząć uprawę warzyw i roślin, gdy na zewnątrz jest jeszcze jest zimno

Budowa szklarni – pozwolenie

Według nowelizacji prawnych, na ten rok 2019, nie musimy uzyskiwać pozwolenia na budowę szklarni, do 35 m2. Musimy pamiętać jednak, że na 500m2 działki, mogą powstać jedynie dwa takie obiekty, jeśli np. mamy już garaż, możemy wybudować tylko jedną szklarnię! Mimo wszystko 35m2 jest dosyć dużą powierzchnią i dla warunków „domowych” w zupełności wystarcza. Gdybyśmy chcieli hodować warzywa, czy rośliny na sprzedaż, lepiej zaopatrzyć się w pozwolenie. Konstrukcję natomiast do 35m2 zgłaszamy do Urzędu w naszym mieście lub gminie i czekamy około miesiąca. Jeżeli żadna odmowna decyzja do tego czasu do nas nie zostanie wysłana, możemy śmiało rozpocząć prace!

Nie trzeba starać się o pozwolenia na budowę szklarni do 35m2

Własna szklarnia to niezwykłe udogodnienie. Możemy w niej hodować warzywa i rośliny już praktycznie od początku marca! Konstrukcja utrzymuje ciepło, dlatego mrozy nie są straszne naszym uprawom. Budowa szklarni nie jest skomplikowana, w artykule przedstawiliśmy, jak krok po kroku samemu zbudować szklarnię. Warto jednak zasięgnąć również porady ekipy budowlanej.

 

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *