Budowa basenu domowego

Budowa basenu domowego

Własny basen w ogrodzie to nie lada frajda nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych! Gdy nie chcemy inwestować w gotowe konstrukcje, z powodzeniem możemy sami zabrać się za budowę wymarzonego basenu. Będziemy potrzebować z pewnością kilka podstawowych materiałów, a także miejsce w ogrodzie! Zobaczcie, w jaki sposób wybudować własny basen w ogrodzie!

Pozwolenie na budowę basenu

Zanim zaczniemy budowę, musimy skupić się na kwestiach prawnych. Czy budowa basenu wymaga pozwolenia na budowę? Na szczęście nie! Jeżeli powierzchnia lustra wody naszego basenu nie będzie większa niż 50m2, nie musimy mieć pozwolenia. Co więcej, nie musimy nawet zgłaszać chęci budowy basenu. Jeśli natomiast chcemy cieszyć się z większego obszaru do pływania, musimy zgłosić chęć budowy i starać się o pozwolenie. Pamiętajmy, że do Urzędu należy udać się z czterema egzemplarzami projektu. Pozwolenie zwykle ważne jest około 3 lata.

Basen stacjonarny w ogrodzie to świetne rozwiązanie! Jeśli dysponujemy przestrzenią, warto się na nie zdecydować!

Rodzaje basenu odkrytego

Baseny, które umieszczamy w powierzchni ziemi „na stałe”, mogą być wykonane z różnorodnych tworzyw, np. z bloczków betonowych, żelbetu, gotowych tworzyw sztucznych lub drewna. Najczęściej wybiera się baseny budowane na bazie żelbetu lub z tworzyw sztucznych. Drewniane baseny wymagają dodatkowych konserwacji. Niecki, które tworzymy z żelbetu lub bloczków betonowych, mogą mieć dowolny kształt, wszystko zależy od naszych preferencji. Jeśli chodzi natomiast o baseny wykonane z tworzyw sztucznych, musimy pamiętać, aby wykopać otwór takiej wielkości, jakiej jest basen.

Najczęściej decydujemy się na basen wykonany z żelbetu lub bloczków fundamentowych

Jak wybudować basen?

Budowę basenu musimy rozpocząć od wykonania odpowiedniego wykopu. Warto zatrudnić do tego firmę budowlaną lub wynająć niewielką koparkę. Następnie podsypujemy wykop żwirem  i wykładamy siatkę zbrojeniową i zalewamy betonem. Jeśli chodzi o rodzaj betonu, warto zwrócić uwagę na jego klasę odporności na mrozy. Kolejnym krokiem jest formowanie niecki z bloczków. W tym momencie mamy dowolność. Możemy nadać naszemu basenowi odpowiedni kształt. Nie zapominajmy jednak zostawić miejsca na wyjście z basenu oraz na słupy zbrojeniowe! Następnie całość tynkujemy. Na tym etapie musimy także zadbać o oświetlenie basenu, skimmery itd. Gdy już w basenie  osadzimy wszystkie niezbędne elementy, możemy zaizolować nieckę od strony zewnętrznej. Kolejnym krokiem jest wyłożenie środka basenu geodezyjną wykładziną, a krawędzie niecki pokrywamy listwami, do których mocujemy  na ciepło folię. Teraz montujemy lampy, skimmery do tych elementów, które osadzaliśmy na etapie wylewki. Ostatnim etapem jest zaprojektowanie zewnętrza basenu i obejścia. Tutaj mamy dowolność, bardzo popularne jest użycie drewna  lub płytek gresowych. Pamiętajmy, że wokół basenu z pewnością będzie rozlana woda, więc materiał musi być antypoślizgowy!

 

Warto pamiętać, że..

Co istotne, najlepiej ulokować basen jak najbliżej domu, wtedy zapłacimy mniej za wykonanie instalacji wodnej i elektrycznej, jednak, jak wiadomo, nie zawsze jest to możliwe. Pamiętajmy, żeby nie lokować basenu wokół drzew, gdyż opadające liście stale będą nam zanieczyszczać wodę. Najbardziej korzystnie będzie, jeśli wybudujemy basen od południowej strony. Wtedy słońce będzie nam dogrzewać wodę.

 

Basen głębinowy, stacjonarny to spora atrakcja dla całej rodziny. Jeśli dysponujemy dużym ogródkiem, możemy pozwolić sobie na jego budowę. Pamiętajmy jednak o kwestiach prawnych oraz tym, że wymagać będzie to nakładu pracy. Niekiedy lepiej zostawić to fachowcom!

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *