Borówka amerykańska - uprawa i pielęgnacja

Borówka amerykańska - uprawa i pielęgnacja

Sporo osób, które decyduje się na założenie własnego ogrodu, postanawia posadzić w nim sporo różnych drzewek i krzewów owocowych. Jednym z chętniej wybieranych jest oczywiście krzew borówki amerykańskiej. Borówka smakuje przepysznie, ma sporo walorów odżywczych, warto zdecydować się na jej posadzenie. A jak wygląda uprawa i pielęgnacja tego krzewu? Zachęcamy do lektury.

Borówka amerykańska – co warto o niej wiedzieć?

Borówka amerykańska jest krzewem, który należy do roślin wrzosowatych. Pędy są bardzo często rozgałęzione i mogą osiągać nawet do 2,5 m wysokości. Liście borówki określa się jako zielone, epileptyczne i skórzaste. Kwiaty natomiast mają postać dzwonkowatej i kremowo-białej korony. Borówka amerykańska kwitnie od kwietnia do maja, natomiast owoce dojrzewają od połowy lipca do września. To wtedy można je zbierać i przygotowywać z nich pyszne desery oraz soki.

Owoce borówek przypominają nam nieco spłaszczone jagody, są barwy ciemnoniebieskie, niekiedy nawet granatowej. Ponadto, wyróżniają się swoją wielkością, są także słodkie i bardzo smaczne, nadają się do bezpośredniego spożycia. Można jednak z nich wykonywać przetwory lub je mrozić.

Wartości odżywcze

Borówka amerykańska ma bardzo wiele właściwości prozdrowotnych. Jej spożywanie wpływa na poprawę pracy jelit, obniżają także poziom cholesterolu, mającego negatywny wpływ na zdrowie, a także co ciekawe, wpływają na zmiany hormonalne, które dokonują się w organizmie. Owoce borówek słynął również z właściwości przeciwnowotworowych. Mają także bardzo niewiele kalorii. Świetnie sprawdzają się zatem diabetykom, ponieważ zawierają 57 kalorii w 100 g. Ich indeks glikemiczny wynosi zaledwie 55.

Warto również podkreślić, że borówka amerykańska ma sporo witamin, takich jak witamina C, tiamina, ryboflawina, niacyna witamina A, E, K, kwas foliowy, witamina B6. Co więcej, owoce borówek wyróżnia się również wysoką zawartością magnezu, sodu, fosforu, potasu, zawierają również błonnik.

 

krzak
Borówki dojrzewają w skupiskach.

Uprawa i pielęgnacja

Co ciekawe, uprawa borówki amerykańskiej jest jedną z najdroższych, choć w Polsce produkuje się ich bardzo wiele, aż 85% trafia na eksport. Warto zatem zdecydować się na uprawę o borówki amerykańskiej w ogrodzie i samodzielnie wyhodować przepyszne owoce, choćby dlatego, że borówka amerykańska dość dobrze czuję się w polskich warunkach klimatycznych.

Krzew należy zasadzić w stanowisku nasłonecznionym, ciepłym i zacisznym. Trzeba podkreślić, że go borówka amerykańska uwielbia gleby kwaśne, najlepiej te, które mają pH od 3,8 do 4,8. Co więcej, warunkiem udanej uprawy jesteś wysoka zawartość próchnicy w glebie.

Glebę można oczywiście samodzielnie odpowiednio zakwasić, stosując kwaśny torf, siarkę lub też trociny z roślin iglastych. Warto pamiętać, że miesza się torf z glebą w stosunku 1:1 i układała do głębokości między innymi 30 cm, wtedy można włożyć krzew.

borówka
Borówki sprawdzą się do deserów i koktajlów.

Co więcej, uprawa borówki amerykańskiej wiąże się także również z odpowiednią uprawą. Warto pamiętać, że zaleca się sadzenie krzewów dwuletnich, ponieważ one mają dobrze rozwinięty system korzeniowy. Jeżeli krzew będzie nieco mniejszy to owocować będzie dopiero po kilku latach. Należy pamiętać, że borówkę trzeba podlewać regularnie, mniej więcej tuż po zasadzeniu, a także zapewnić poszczególnym krzewom odpowiedni rozstaw, który wynosić może nawet 2,5 m.

Borówka amerykańska jest krzewem o przepysznych owocach, który bardzo często hoduje się w polskich ogródkach. Jeżeli dysponujesz odpowiednim miejscem swojej przestrzeni wokół domu, a także chcesz mieć w ogrodzie krzew i owoce, z których możesz stworzyć soki, przetwory, a także zjeść je bez obaw o kaloryczność, borówka amerykańska będzie rzeczywiście świetnym rozwiązaniem!

4 Comments
  1. Właśnie zasadziłam w ogródku cztery krzaki borówki amerykańskiej, dziękuję za post z podpowiedziami, jak o nie dbać 🙂

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *