Błędy popełniane przy zakładaniu oczka wodnego. Jak ich uniknąć?

Błędy popełniane przy zakładaniu oczka wodnego. Jak ich uniknąć?

Mętna i brudna woda, zarastające bajorko, a także nieprzyjemny zapach, jeżeli Wasze oczko wodne wygląda właśnie w ten sposób, oznacza to, że popełniliście kilka błędów przy jego zakładaniu lub nieprawidłowo o niego dbacie. Na co warto zwrócić uwagę, aby oczko wodne było zadbane? Jakich błędów nie popełniać przy zakładaniu oczka wodnego? Podpowiadamy.

Zbyt niski teren

Jest to jeden z podstawowych błędów, który popełnia bardzo wiele osób początkujących, decydujących się na założenie oczka wodnego w swoim ogrodzie. Przede wszystkim nie wolno budować oczka wodnego na obniżonym terenie, jeśli powyżej akwenu znajduje się pagórek, możecie być pewni, że podczas deszczu, śniegu lub innej pogody, zanieczyszczenia ze wzniesienia będą spadać właśnie prosto do oczka. Jest to nie tylko zagrożenie dla samej wody, ale także dla ryb. Jeśli zdecydujecie się oczywiście na hodowanie.

Jaka powinna być powierzchnia oczka wodnego?

Bardzo popularny błędem, popełnianym również przez początkujące osoby, jest fakt, że decydują się na wykopanie bardzo niewielkiego akwenu. Aby zachować równowagę biologiczną, oczko wodne powinno mieć powierzchnię co najmniej 10 m2 oraz do metra głębokości. Warto jednak oczywiście robić nieco większe oczka.

Oczko wodne pod drzewami

Jest to trzeci błąd. Nie należy budować oczka wodnego wokół drzew, ponieważ może to doprowadzić do bardzo szybkiego zanieczyszczenia. Jesienią liście opadają, wiosną, latem wiatr zwiewa je do akwenu. Jeśli oczko wodne będzie usytuowane w okolicach drzew, możecie mieć pewność, że będzie stale zanieczyszczone.

Zbyt intensywne nawożenie terenu wokół oczka

Niestety, dzieje się tak, że najczęściej glony pojawiają się w wodzie, w której jest bardzo dużo substancji odżywczych. Jeśli obok oczka wodnego prowadzicie ogródek warzywny i bardzo często wysypujecie tam składniki odżywcze, możecie być pewni, że deszcz spłuka je z pewnością do oczka wodnego, które położone jest mniej więcej metr odległości od upraw. Pamiętajcie, aby oczko wodne znajdowało się poza uprawami warzyw i owoców.

 

oczko wodne

Nieprawidłowa hodowla ryb

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z zakładaniem oczka wodnego, powinny także zwrócić uwagę na hodowlę ryb. Jeśli planujecie zakupić kilka okazów do swojego oczka wodnego, pamiętajcie o tym, aby przede wszystkim ich nie przekarmiać, a także nie kupować zbyt dużo okazów. Zarówno niezjedzony pokarm, jak i nadmiar odchodów opadają na dno, powodując tym samym pożywkę dla glonów.

 

ryby w oczku wodnym

Jak pielęgnować oczko wodne?

Koniecznie trzeba pamiętać, aby pielęgnować oczko wodne, dzięki temu uniknie się jego zabrudzeń. Nie zapominajcie o tym, że nieprawidłowo pielęgnowane oczko wodne może bardzo szybko zarosnąć glonem, a także zabrudzeniami przez to będzie konieczna wymiana wody i ryb. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że trzeba koniecznie posadzić rośliny wodne, które dostarczają tlen różnym planktonom. Są to mikroorganizmy, które niszczą glony oraz dają schronienie rybom. Trzeba też zainstalować pompę z filtrem, która będzie pompować i filtrować wodę.

Dzięki tym kilku wskazówkom z pewnością nie popełnicie  kolejnych błędów przy zakładaniu, czy też pielęgnacji oczka wodnego. Pamiętajcie, że bardzo często popełnia się błędy, zwłaszcza jeśli jest się początkującym ogrodnikiem. W przypadku zakładania oczka wodnego można bardzo szybko sobie się uporać z kilkoma problemami, a dzięki temu uratować także oczko wodne.

Zapraszamy do poczytania innych artykułów tej serii:

Czyszczenie oczka wodnego

Robimy oczko wodne!

10 Comments
  1. Piękne zdjecia….cudnie byłoby mieć takie oczko obok domu….

  2. Jeżeli ktoś jest na etapie oczka wodnego to na pewno skorzysta z tych rad.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *