Własny, drewniany taras wybudowany wokół domu jest niezwykłą ozdobą każdego ogrodu, a także całego budynku. Nie da się ukryć, że tego typu konstrukcja wygląda przepięknie, można na niej spędzać letnie popołudnia z przyjaciółmi, organizując przyjęcia, czy to grilla. Warto jednak pamiętać o tym, aby bardzo dobrze zaimpregnować tego typu drewniany taras. Jakie błędy najczęściej popełniają osoby, które decydują się na postawienie takiego tarasu? Sprawdźcie teraz!
Dobór drewna
Pierwszym, podstawowym błędem wykonywanym podczas budowy już, jest dobór drewna. Niestety, ale nie każdy gatunek nadaje się do tego, aby wykonać z niego taras. Jest sporo rodzajów drewna, które kurczą się pod wpływem wilgoci, są zbyt miękkie, giętkie, jak na przykład olcha. Aby zbudować taras, potrzeba wykorzystać drewno twarde, wysokiej klasy. Sprawdzi się na pewno takie, które można także wykorzystać na więźbę dachową. Bardzo dobrym rodzajem drewna do wybudowania tarasu jest na przykład sosna.
Dobór impregnatu
Warto także zwrócić uwagę na to, jaki impregnat wybierzemy do drewna. W tym wypadku mamy do wyboru: olej, lakier lub lakierobejce. Każdy z tych produktów ma oczywiście inne właściwości i wpływa na coś innego. Lakier tworzy powłokę twardą, po której nie do końca będzie się dało dobrze chodzić, nadaje się on bardziej do parkietów niż do drewna wyżłobionego lub połączonych belek, ponieważ będzie zbyt dużo produktu znikać w szczelinie. Rozsądnie jest zdecydować się na olejowanie drewna, ponieważ preparat ten wnika głęboko w struktury i zabezpiecza drewno przed wilgocią. Lakierobejca pozwala natomiast na odnowienie impregnację, warto po zaolejowaniu drewna, położyć na nie warstwę lakierobejcy.
Problemy z drewnem
Pamiętajcie, aby impregnację wykonać jak najwcześniej. Jeśli dopiero położyliście taras, zróbcie to zaraz po tej czynności. Kolejną impregnację należy wykonać po około roku, dwóch. Jeśli zauważycie, że na drewnie zaczyna się gromadzić zielony nalot lub też ewidentnie w paru miejscach lakier odpadł, należy pokryć go warstwą ochronną jak najszybciej, aby nie dopuścić do tego, żeby poszczególne deski niszczyły się. Niestety, ale po takim czasie będą wymagały one po prostu wymienienia i impregnacja nic nie da.

Czytanie etykiet
Poważnym błędem popełnianym przez wiele osób jest to, że malują od razu lakierem lub innym impregnatem drewno, natomiast nie czytają w ogóle etykiet. Przed przystąpieniem do pracy zapoznajcie się dokładnie z tym, co pisze producent, ponieważ różne specyfiki mają różne zastosowanie i używa się je trochę w inny sposób. Należy dokładnie postępować zgodnie z tym co producent podaje na preparacie, gdyż jedynie wtedy taras zostanie zaimpregnowany w dobry sposób.

Planowanie prac
Bardzo ważnym aspektem impregnacji tarasu, czy też drewna samego, jest to, aby zaplanować w odpowiednim czasie pracy. Jeśli chcecie oczywiście uniknąć błędów impregnacyjnych, sprawdźcie dokładnie pogodę. Nie planujecie konserwować tarasu w momencie, kiedy głoszą opady deszczu, drewno musi mieć czas na to, aby wyschnąć, nawet jeśli wykonajcie zadaszenie, które będzie chroniło drewno. Wilgoć pochodząca z deszczu i tak bardzo wydłuży ten okres, a nawet może sprawić, że impregnacja nie zostanie wykonana prawidłowo.
Teraz już wiecie, jakich błędów unikać podczas impregnacji własnego tarasu. Pamiętajcie o tym, aby dokładnie dobrać preparat, sprawdźcie pogodę przed wykonywaniem prac, a także zastanowić się w ogóle nad wyborem drewna. Własne taras ma także bardzo wiele zalet dzięki niemu możemy wypoczywać na świeżym powietrzu, czy też bawić się ze znajomymi. Stanowi on także świetną ozdobą domu.
Dzięki takim wpisom poradnikowym jak ten można uniknąć bardzo wielu błędów. Super!
dziękuję:D
Jak zawsze garść cennych rad 🙂 Na pewno skorzystam 🙂
dziękuję:)
Ważny jest dobór drewna. Co do czytania etykiet to sie w zupełności zgadzam, nie zaszekodzi też skonsultować się z kimś kto ma większe doświadczenie w temacie.
To prawda, czędto sprawdzona ekipa budowlana może sporo doradzić 🙂
Taki taras to cudowna rzecz, kawa, książka i słońce ?
oj tak, marzę o lecie 😀
Bardzo przydatne informację i ciekawe zdjęcia
Dziękuję:)
Świetny i bardzo pomocny wpis. Czytanie etykiet rzeczywiście jest mega ważne, bo najczęsciej znajdują się tam wszystkie, ważne informacje
To prawda 😉