Bielenie pni drzew

Bielenie pni drzew

Macie ogród pełen drzew? Pamiętajcie, by wykonać bielenie kory! Choć może wydawać się to dziwne i niecodzienne, zwłaszcza dla tych, którzy dopiero stawiają w pracy w ogrodzie swoje „pierwsze kroki”, to biele pni drzew wapnem wpływa niezwykle dobroczynnie na całe drzewo. Dlaczego? W jaki sposób bielimy drzewa? Dlaczego tak wiele osób popełnia jeden, podstawowy błąd? Zobaczcie!

 

Zalety bielenia drzew

Pokrycie kory drzew specjalnym wapnem, pozwala chronić drzewa przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz pękaniem kory. Uszkodzona kora drzewa bardzo często doprowadza do obumierania rośliny, a także sprzyja rozwojowi różnorodnych chorób oraz namnażaniu bakterii, czy grzybów. Do pęknięć kory dochodzi zwykle, gdy mrozy odpuszczają, czyli wiosną, wtedy dopiero możemy w pełni zauważyć, jakie szkody uczynił mróz naszym drzewom. Warto zatem dokonać zabiegu bielenia drzew, zwłaszcza w przypadku roślin młodych, niewykształconych w pełni. Jeśli zasadziliśmy nowe drzewka w ogrodzie, pamiętajmy, by zabezpieczyć je przed mrozem.

W jaki sposób bielimy?

Drzewka bielimy wapnem palonym. Mieszankę potrzebną do zabezpieczenia drzewa możemy przygotować sami. Wystarczy, że zakupimy wapno palone, które wykorzystywane jest także w budownictwie i rozmieszamy go z wodą, w proporcjach 2 kg na 10 l wody. Pamiętajmy, że jeżeli w przeciągu kilku dni, deszcz zmyje nam wapno, musimy zabieg powtórzyć. Najlepiej zatem jest pokryć jeszcze drzewo cienką warstwą farby emulsyjnej. Jeśli nie chcemy sami przygotować takiej mieszanki, możemy bez problemu zakupić ją w sklepie z artykułami ogrodniczymi. Warto wiedzieć, że wapno w żadnym stopniu nie zapobiega szkodnikom, występującym w drzewie. Nie niszczy ich, ani nie leczy drzewa. „Lecznicze” właściwości bielenia drzew, biorą się z faktu ochrony przed mrozami. Biała warstwa na korze w znacznym stopniu odbija promienie słoneczne, sprawiając, że kora się nie nagrzewa, a drzewo nie ulega zniszczeniom.

Błędy podczas bielenia drzew

Jakie znaczenie ma zatem pora bielenie? Dosyć duże. Bielenia dokonujemy w grudniu lub styczniu. W kolejnych  miesiącach zabieg ten nie jest konieczny już, gdyż blisko wiosny, mrozy, zagrażające korze, odpuszczają. Warstwa wapna nie spełnia wtedy już swojej roli. Wielu ludzi popełnia ten błąd i zabiera się za bielenie drzew w przedwiośniu, sądząc, że tym samym „uleczy” być może chore już drzewo. Tak się niestety nie stanie. Wapno nie ma właściwości leczniczych, pomaga jedynie drzewu, nie nagrzewać się do wysokich temperatur.

Wielu ludzi zbyt późno zabiera się za „zabieg” bielenia drzew

Pamiętajmy, że niewielkie krzewy i drzewka, powinny zostać przez nas także okryte na zimę. O tym, w jaki sposób chronić drzewa przed mrozami, pisaliśmy tutaj. Warto wzbogacić zimową „pielęgnację” drzew i wykonać zabieg bielenia kory. Dzięki temu nasze drzewka będą wolne od uszkodzeń, spowodowanych przez mrozy.

11 Comments
  1. Teraz rozumiem dlaczego przechodząc obok niektórych domów, widzę białe drzewa. Dziękuję!

  2. Ja tego nie robię choć mój wujek zajmuje się tym ogólnie. Ze względu na doświadczenie chyba nie ma z tym kiedy zacząć zabezpieczać drzewka czy krzewy.

  3. Oo 🙂 I rozwiałaś nasze wszystkie wątpliwości! Niby mieszkamy na wsi, ale zawsze dziwiło nas to farbowanie drzew

  4. Super wpis! Bardzo przydatny osobom, które mają domki, a obok nich drzewka 🙂
    Pozdrawiam!

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *