Bezpieczny wjazd do garażu

Średnio dwa razy dziennie wyjeżdżamy i wjeżdżamy z naszej posesji – zwykle do pracy. Budując dom i garaż lub planując dopiero ich postawienie, warto zastanowić się w jaki sposób będzie wyglądał sam wjazd do garażu i jaka będzie prowadzić do niego droga. Bezpieczny i nieskomplikowany, zapewne posłuży przez długie lata, bez konieczności przebudowy. A na tym nam przecież przede wszystkim zależy. Nie chcemy wydawać niepotrzebnie pieniędzy na kosztowne zmiany otoczenia domu.  Dlatego sprawdźcie w jaki, najlepszy sposób zaprojektować swój wjazd i co warto przemyśleć jeszcze przed rozpoczęciem budowy.

Postaw na wygodną bramę wjazdową

Funkcjonalna brama, otwierająca drogę na naszą posesję jest początkiem dobrze zaprojektowanego wjazdu do garażu. Jeżeli mieszkamy na osiedlach lub w miejscach, w których nie przejeżdżają zbyt często samochody, możemy wybrać tradycyjną, otwieraną ręcznie. Często zdarza się jednak, że mieszkamy przy ruchliwej drodze i wtedy albo musimy zjeżdżać na pobocze i iść otwierać bramę albo liczyć na cierpliwość kierowców, którzy stoją za nami i czekają aż my wykonamy  wszystkie czynności i wjedziemy na posesję. Jak wiadomo, z tą cierpliwością bywa różnie, dlatego w tym przypadku bezpieczniej będzie jeśli zdecydujemy się na bramę sterowaną pilotem. Unikniemy niepotrzebnych stłuczek, czy złości pozostałych uczestników ruchu. Do wyboru mamy bramę rozwierną, otwieraną do środka posesji lub przesuwną. W drugim przypadku możemy zdecydować się na profile samonośne, czyli te poruszające się po dolnej szynie lub szynowe, przesuwające się na rolkach po prowadnicach wzdłuż całej bramy. Dobór odpowiedniej bramy wjazdowej niezwykle ułatwi nam powrót na naszą posesję, a dzięki wybraniu opcji najbardziej dogodnej dla nas, nie będziemy musieli obawiać się o własne bezpieczeństwo czy uszkodzenia samochodu.

Podłoże antypoślizgowe

Musimy zastanowić się, jaki rodzaj podłoża sprawdzi się najlepiej w przypadku naszej drogi wjazdowej do garażu i dojścia do domu. Materiały gładkie takie, jak np. zwykły wylany beton, mogą być śliskie zimą, a nawet już późną jesienią! Warto zdecydować się na kostkę brukową, która posiada wypustki, dzięki czemu unikniemy szklanej nawierzchni. Chropowata faktura zapewnia lepszą przyczepność. Dużą popularnością cieszą się także płukane kostki brukowe i płyty z naturalnego kruszywa. Nawierzchnia antypoślizgowa zmniejsza ryzyko przewrócenia się i złamania kończyny, a także niweluje konieczność obfitego wysypywania piasku i soli oraz chroni samochód przed uderzeniem, np. w bramę garażu. Jeżeli możemy sobie na to pozwolić, warto zdecydować się na wjazd równy, bez wzniesień i dolin, dzięki temu łatwiej będzie nam manewrować po nim zimą.

 

Porządna posadzka przed garażem pozwoli uniknąć problemów zimą

 

Prosto i komfortowo

Każdy docenia komfortowy podjazd do domu, zwłaszcza po ciężkim dniu w pracy oraz męczącej i pełnej niespodzianek drodze do domu. Dom kojarzy nam się z ciepłem i rodzinną atmosfera, dlatego warto zadbać o to, by wjazd do garażu nie zakłócał naszego spokoju i nie był powodem codziennych nerwów. Dobrze, jeśli będzie na tyle długi, aby swobodnie wymanewrować samochodem, bez konieczności pokonywania licznych zakrętów i przeszkód w postaci drzew lub krzaków. Najlepiej, aby odbywał się po linii prostej lub posiadał tylko jeden skręt. Jeśli często zdarza nam się wracać późniejszą porą, możemy oświetlić nasz podjazd lub zamontować lampę na fotokomórkę, dzięki temu łatwiej i bezpieczniej wjedziemy do naszego garażu. Ciekawie i pomysłowo dobrane świetlówki mogą także świetnie ozdobić nasz podjazd i stać się ciekawym akcentem estetycznym w naszym ogrodzie.

 

Dobrze, gdy wjazd odbywa się po linii prostej, łatwiej wtedy manewrować samochodem

Zaprojektuj garaż dla Twoich potrzeb

Końcowym etapem projektowania bezpiecznego i komfortowego wjazdu jest zastanowienie się nad bramą do garażu. O tym, która okaże się najbardziej odpowiednia, obszernie pisaliśmy tutaj. Jeżeli chodzi o aspekt komfortu i bezpieczeństwa wjeżdżania, brama powinna być dostosowana do długości naszego podjazdu. Jeżeli mamy garaż bezpośrednio przy drodze, lepiej, gdy zainwestujemy w bramy: rolowaną lub uchylną. Nie otwierają się one na zewnątrz, dlatego nie potrzebują miejsca przed garażem. Jeśli posiadamy dom z dużym ogrodem i bez problemu możemy zostawić samochód przed wjazdem, oprócz wyżej wymienionych, możemy wybrać bramy uchylne i rozwierne. Ponadto, budując garaż wolnostojący, a także ten połączony z domem, pamiętajmy o tym, aby był przestronny, czyli odpowiadający naszym potrzebom! Niczym przyjemnym jest przeciskanie się przez ledwo uchylone drzwi samochodu lub obawa przed zarysowaniem lakieru. Zadbajmy również o to, żeby w naszym garażu zawsze panował porządek i było czysto. Dzięki temu unikniemy np. narzędzi przewracających się na nasz samochód, albo najechania na jakieś przedmioty pozostawione wcześniej na podłodze.

 

Świetlówki i lampki ogrodowe świetnie oświetlą posesję nocą, dzięki temu wjeżdżanie samochodem będzie łatwe i przyjemne!

Przemyślenie i zaprojektowanie odpowiedniego i bezpiecznego wjazdu do garażu na etapie jego budowy, pozwoli uniknąć wielu niepotrzebnych frustracji i sprawi, że powroty do domu staną się przyjemniejsze, a przede wszystkim komfortowe i bezpieczne. Funkcjonalnie i efektownie zaprojektowany wjazd zachwyci oko rodziny i sąsiadów, a ponadto ogród zyska na estetyce.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *