Betonowanie zimą – czy jest to możliwe?

Betonowanie zimą – czy jest to możliwe?

Najlepszą porą na betonowanie jest oczywiście czas, gdy temperatura na zewnątrz nie spada poniżej zera. Jednak nie zawsze jesteśmy w stanie dokończyć wszystkie roboty budowlane do zimy lub nie zawsze mamy możliwości, aby rozpocząć je ponownie wczesną wiosną. Jak wiadomo beton składa się z cementu, piasku, wody i kruszywa i, o ile suche składniki radzą sobie dobrze na mrozie, o tyle woda sprawia, że powstała maź betonowa szybko zamarza i nie nadaje się do użytku. Istnieją jednak sposoby, które pozwolą nam betonować, nawet do -10 stopni, co to za metody? Sprawdźcie!

Wszystkie prace budowlane, związane z kładzeniem wylewki czy budową domu, odbywają się zazwyczaj w lecie lub wczesną jesienią. Niestety, czasami z przyczyn niezależnych nie jesteśmy w stanie ukończyć betonowania przed przyjściem mrozów. Bez obaw! Betonowanie zimą może być tak samo skuteczne, jak to, które wykonujemy przy dodatnich temperaturach.

 

Wylewkę pod garaż możemy położyć także wczesną zimą lub późną jesienią 

 

Podgrzewanie zaprawy betonowej

Jednym ze sposobów, na to, aby zaprawa nam nie zamarzła jest podgrzewanie jej komponentów, a w szczególności wody, dzięki temu beton będzie zdatny do użytku. Ta metoda sprawdza się głównie, jeżeli na zewnątrz nie panują zbyt duże mrozy, ponieważ wyrobioną zaprawę musimy jeszcze wyłożyć, a następnie potrzebuje ona czasu, żeby zaschnąć. Jeśli na zewnątrz panują bardzo niskie temperatury, beton nie zaschnie tylko zamarznie, dlatego ta metoda sprawdzi się tylko, jeżeli słupki wskażą zaledwie -1, -2 stopnie.

Inne proporcje składników betonu

Ważne, by pamiętać, aby przy minusowych temperaturach przygotować nieco inne proporcje składników. Cement powinien być wysokokaloryczny, a do wyrobienia zaprawy należy używać jak najmniejszej ilości wody, w efekcie otrzymamy produkt bardziej gęsty i zwarty. Powinniśmy uważać także na oblodzenia, nie możemy dopuścić do pokrycia się lodem szalunków oraz prętów zbrojeniowych naszej wylewki.

 

Istnieją sposoby na betonowanie zimą, jednak najlepszą porą na rozpoczęcie wszelkich prac, jest wiosna

 

Gotowe preparaty mrozoodporne

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie także domieszek do betonu, które sprawiają, że zaprawa jest o wiele bardziej gęsta, przyspieszają one wiązanie, a także twardnienie betonu. Betonowanie możemy wtedy kontynuować, nawet przy temperaturze -10 stopni. Ważne jednak, aby wiedzieć, że najlepiej kupić gotowy cement z domieszkami mrozoodpornymi, gdyż własnoręczne ich tworzenie i dosypywanie do zaprawy może mieć odwrotny skutek. Musimy także pamiętać, że betonowanie zimą, może odbywać się tylko do około -15 stopni. Poniżej tej temperatury, domieszki mogą się nie sprawdzić. A my będziemy zmuszeni skuwać niezdatny do użytku beton i powtarzać czynność kładzenia wylewek na wiosnę.

Jeżeli planujemy wykonywać prace budowlane w momencie, gdy na zewnątrz są już mrozy, warto użyć do betonowania mieszanki mrozoodpornej

 

Betonowanie zimą jest możliwe, jednak musimy pamiętać, aby zastosować się do tych kilku powyższych kroków. Dzięki podgrzewaniu wylewki oraz stosowaniu domieszek, możemy kłaść posadzkę nawet do temperatury osiągającej -10 stopni. Są to jednak sposoby, które umożliwią nam w dużej mierze tylko dokończenie prac. Jeżeli chcemy rozpocząć dopiero roboty budowlane, związane z budową domu lub garażu, lepiej przełożyć je na wiosnę, tuż po pierwszych mrozach. Wtedy będziemy mieć czas na spokojne wykończenie.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *