Planując aranżację ogrodu, a także sadzenie roślin, zawsze warto pamiętać, iż należy zasadzić kilka takich krzewów, drzewek, czy kwiatów, które będą mrozoodporne, ponieważ takie kwiaty zimą prezentują się świetnie. Jednym z popularniejszych jest oczywiście berberys, czyli krzew o ozdobnych liściach. Jest to roślina mrozoodporna, niezbyt wymagająca, która ma przynajmniej kilka odmian. W jaki sposób zatem uprawiać berberys? O czym należy pamiętać?
Berberys – jak wygląda?
Berberys jest kwiatem mającym aż 450 gatunków. Można wyróżnić kilka odmian tego krzewu, od karłowatych, po duże drzewka, wyrastające nawet do 3 m. Co ciekawe, z tej rośliny można stworzyć żywopłoty, ciekawe kompozycje rabatowe, skalniaki itp. Można je wykorzystywać do ozdoby, na przykład świątecznej, a niektóre odmiany bardzo dobrze prezentują się również jako solitery.
Wyróżnia się berberysy, które zrzucają liście na zimę, a także te, które tego nie robią. Małe odmiany mają zazwyczaj zielone lub wielobarwne liście. Te rośliny, które zrzucają je na zimę pięknie przebarwiają się jesienią. Wiosną dodatkową ozdobą tego krzewu są ciekawe, delikatne, żółte kwiaty.

Uprawa berberysów
Krzewy te uwielbiają słoneczne stanowiska, ale także lekkie gleby. Można je także zasadzić do glebny nieurodzajnej. Świetnie znoszą suszę, zanieczyszczenia powietrza i nie przeszkadza im konkurencja innych krzewów. Jeżeli zatem jesteś ogrodnikiem początkującym, warto postawić właśnie na berberysy. Krzewy sezonowe są w pełni mrozoodporne, natomiast zimozielone można uprawiać w cieplejszych rejonach kraju.
Nie da się zatem ukryć, że uprawa berberysów jest świetna dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem i chcą jeszcze wiele się nauczyć. Krzewy te nie są wymagające i z pewnością przetrwają nawet nieumiejętna pielęgnację.
Odmiany berberysów
Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych odmiany berberysów, jakie można spotkać w Polsce.
- Berberys Thunberga – jest to najpopularniejsza odmiana występująca w ogrodnictwie w Polsce. Krzew ten jest dostępny w wielu różnych, ogrodowych odmianach, jest kulisty gęsty o łopatkowych liściach, w pełni mrozoodporny. Świetnie zatem sprawdza się w polskim klimacie, bardzo dobrze znosi cięcie, rzadko atakują go różnorodne choroby, czy szkodniki.
- Berberys Thunberga Atropurpurea – krzew ten ma piękne, purpurowe liście, a także kulisty kształt. Jego wysokość może dochodzić nawet do 2 m. Wyróżnia się jeszcze odmianę tak zwaną Nana, której wzrost ogranicza się do 0,6 m wysokości. Najczęściej określa się ten rodzaj krzewu jako berberys czerwony.
- Aurea, Bogozam – dwie odmiany berberysu, których liście są żółte. Warto jednak pamiętać, że tego typu krzewy należy umieszczać w stanowiskach półcienistych, ponieważ słońce może poparzyć jasne liście.

Warto zdecydować się na uprawę berberysu, ponieważ krzew ten przepięknie się prezentuje. Niektóre jego odmiany popularne w Polsce są w pełni mrozoodporne. Co więcej, nie wymaga on zbyt szczegółowej i rozbudowanej pielęgnacji, dzięki temu na uprawę mogą zdecydować się nawet osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem.
ja też bardzo lubię Berberysy 🙂 świetnie prezentują się w ogrodzie:)