Benzyna ekstrakcyjna – jak używać, czy odkaża?

Benzyna ekstrakcyjna – jak używać, czy odkaża?

Benzyna ekstrakcyjna jest środkiem czyszczącym, rozpuszczalnikiem, który powstaje wskutek produkcji benzyny paliwowej, stąd ta nazwa. Produkt ten jest odrzucany jednak w przemyśle paliwowym ze względu na obecność wartości oktanowej oraz zbyt niskiej temperatury wrzenia. Nie zmienia to jednak faktu, że produkt nadal jest mocno łatwopalny, dlatego należy stosować go z rozwagą. Jak zatem używać benzyny, czy benzyna ekstrakcyjna odkaża?

Benzyna ekstrakcyjna – zastosowanie

Benzyna ekstrakcyjna ma szerokie zastosowanie oczyszczające. Najchętniej jest stosowana przed hobbystów, majsterkowiczów, którzy tworzą różne rzeczy z drewna, czy tworzywa. Benzyna świetnie usuwa zanieczyszczenia , wszelkiego rodzaju tłuste lub trudno zmywalne plamy. Jest stosowana również często przez malarzy, gdyż jest środkiem stosunkowo tanim, w porównaniu do innych specyfików. Wielu używa jej także do czyszczenia tapicerki w aucie, czy innych powierzchni kokpitu. Warto zakupić produkt w większym opakowaniu – 0.5 l dzięki temu będziemy mogli swobodnie przelewać go do mniejszych butelek, z pewnością wyjdzie nas to zwyczajnie taniej. O szerszych zastosowaniach benzyny ekstrakcyjnej pisaliśmy w tym poście.

benzyna ekstrakcyjna
benzyna ekstrakcyjna jest jednym z najpopularniejszych środków służących do odtłuszczania powierzchni i rozpuszczania farb.

 

Jak używać benzyny ekstrakcyjnej?

Produktu tego możemy używać na kilka sposobów. Przede wszystkim, jeśli mamy garaż, ogród, dom,  z pewnością warto mieć choć jedną butelkę tego środka. Nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać! Do czego zatem używamy benzyny?

  • do odtłuszczania powierzchni – dzięki zawartości węglowodorów benzyna bardzo dobrze zmywa tłuszcz. Przyda się zatem nawet w domu, gdy chcemy coś przykleić do ściany,
  • używamy do czyszczenia lakieru – ten podpunkt może zdziwić fanów motoryzacji, którzy boją się o lakier samochodu, jednak benzyna bardzo dobrze radzi sobie z usuwaniem zanieczyszczeń na karoserii, bez szkód wyrządzonych na lakierze,
  • benzyna ekstrakcyjna, a rozpuszczalnik – co istotne, benzyny używamy jako rozpuszczalnik. Właściwie jest to produkt należący do tej grupy środków czyszcząco-usuwających, jednak ma o wiele większe zastosowanie,
  • benzyna ekstrakcyjna, a guma w aucie – bez przeszkód można benzyny używać jako oczyszczacza do gumy. Preparat ten powstaje poprzez ekstrakcję zwykłej benzyny, dzięki temu nie wpływa niekorzystnie na gumę, np. w samochodzie, w postaci uszczelek. Warto jednak pamiętać, że zwykła benzyna wpływa negatywnie,
  • benzyna nie jest rakotwórcza – co nie oznacza, że jest środkiem chemicznym i w kontaktach z nią należy być ostrożnym! Jeśli benzyna dostanie się do oczu lub przewodu pokarmowego, należy od razu udać  się na pogotowie ratunkowe.
narzędzia warsztatowe
Benzyna ekstrakcyjna świetnie sprawdza się w domowym warsztacie.

Benzyna ekstrakcyjna do dezynfekcji

Czy jest to środek, którym można odkażać? Raczej nie, gdyż nie jest to typowy preparat z wysoką zawartością alkoholu, jednak rozpuszczalnik. Świetnie radzi sobie z oczyszczaniem różnych powierzchni. Jako środek czyszczący może być śmiało używana.

Benzyna ekstrakcyjna ma tak szerokie zastosowanie, że „gości” w praktycznie każdym domu i mieszkaniu. Warto mieć buteleczkę u siebie, gdyż wtedy będziemy mogli jej w każdej chwili użyć.

 

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *