Anomalia pogodowe, czyli ciepła zima w ogrodzie! O czym musisz pamiętać?

Anomalia pogodowe, czyli ciepła zima w ogrodzie! O czym musisz pamiętać?

W Polsce można obserwować różnorodne anomalie pogodowe. Szczególnie duże znaczenie dla roślin, warzyw i owoców mają oczywiście zmiany klimatyczne, które zachodzą w zimie. Obecnie dochodzi do coraz cieplejszych zim, gdy temperatura sięga kilku stopni powyżej zera. Nie da się ukryć, że dla roślin jest to niekorzystna sytuacja, ponieważ mogą one próbować zakwitać. Jak pomóc zatem roślinom podczas ciepłej zimy? Co zrobić, gdy gatunki zakwitną w zimie? Odpowiadamy poniżej.

Ciepła zima

Choć nadal są takie regiony w Polsce, a także takie momenty w całej zimowej porze roku, gdy temperatura spada poniżej zera, bardzo często pojawiają się również ciepłe zimy, gdy temperatura dochodzi w niektórych momentach nawet do 10 stopni Celsjusza. Jest to oczywiście spowodowane ociepleniem klimatu. Plusem tej anomalii jest oczywiście to, że w Polsce można uprawiać obecnie rośliny o coraz mniejszej mrozoodporności.

Niestety, zahartowane ciepłym powietrzem rośliny bardzo często zaczynają zakwitać w takich nietypowych warunkach. Dzieje się tak, na przykład w grudniu lub styczniu. W momencie, kiedy w lutym, a nawet w marcu przyjdzie przymrozek, rośliny mocno cierpią. Niestety, bardzo często plony znikają. Warto zatem dostosować sposób pielęgnacji ogrodu do obecnie panujących warunków pogodowych.

szron
Ciepła zima lubi zaskakiwać. Należy jednak pamiętać, że przymrozki mogą przyjść w każdej chwili.

Okrywanie roślin

Okrywanie roślin na zimę jest zalecanym sposobem na walkę z mrozem, szczególnie jest to polecane roślinom mrozoodpornym, w tym zimnozielonym. Zazwyczaj okrywać rośliny należy, gdy przyjdzie pierwszy przymrozek, warto jednak pamiętać, że gdy przymrozki nie nachodzą, należy przesunąć nieco okrywanie roślin, nawet do grudnia lub stycznia tak, aby rośliny nie przyzwyczaiły się do temperatur i zbyt wcześnie nie weszły w stan zimowego spoczynku. Jeśli mimo to okryjesz rośliny na zimę, a zauważysz, że na zewnątrz jest dodatnia temperatura, zdecyduj się ponownie odkryć je, by nie przeszły w stan zimowego spoczynku.

okrywanie roślin
Okrywanie roślin zimą jest skutecznym sposobem na walkę z obumarciem plonów.

Kwitnienie roślin w czasie ciepłej zimy

W jaki sposób postępować, gdy jednak rośliny zakwitną podczas ciepłej zimy? Do takiej sytuacji dochodzi najczęściej w przypadku roślin cebulowych, czyli gatunków, które kwitną w przedwiośniu. Są to: narcyzy, hiacynty, krokusy. Tego typu rośliny dość dobrze znoszą przymrozki, dlatego nie należy się tym martwić. Jeżeli rzeczywiście temperatura spadnie poniżej 5 stopni, można dodatkowo przykryć glebę ściółką lub korą w miejscu, w którym rosną tego typu rośliny.

 

 

Obecnie w skutek ocieplania się klimatu doświadczamy w całej Polsce podczas trwania zimy dodatnich temperatur. Oczywiście nie jest to regułą, jednak zimowa aura lubi być zmienna. Warto zatem zadbać o rośliny w taki sposób, aby nie zakwitły one w tym okresie, gdyż może to skończyć się obumarciem plonów. Jeśli już rośliny zakwitną, warto pomóc im nieco przetrwać przyszłe przymrozki, na przykład obłożyć glebę ściółką lub korą.

 

Więcej możesz przeczytać:

Okrywanie roślin na zimę

5 Comments
Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *