Kojec dla psa – przepisy prawne 2020

Kojec dla psa – przepisy prawne 2020

Budowę kojca dla psa regulują oczywiście przepisy prawne, nie można postawić dowolnej wielkości konstrukcji. Wystarczy jednak zastosować się do kilka prostych kroków, by móc postawić wymarzoną przestrzeń dla pupila. A co jest ważne? Na co powinniśmy zwrócić uwagę? I wreszcie, co „mówią” przepisy prawne? Koniecznie sprawdźcie!

Pies musi mieć swoje miejsce

Jak wiadomo, psy są uważane za jedne z najwierniejszych zwierzęcych przyjaciół ludzi. Żadne zwierzę do tej pory nie jest aż tak popularnym stworzeniem, trzymanym w domach. Co prawa, psy „konkurują” z kotami, jednak te uważane są za sporych indywidualistów. Lubią towarzystwo człowieka, jednak nie są aż tak wierne. To, co przede wszystkim należy wiedzieć to fakt, że psy muszą mieć swoje miejsce, do którego będą mogły pójść, gdy będą czuć potrzebę wypoczynku, snu lub schowania się, gdy poczują zagrożenie. Jeśli warunki nie pozwalają nam na to, by trzymać psa w domu, musimy zapewnić mu dobre warunki na zewnątrz. Pamiętajmy, że oprócz postawienia kojca, musimy także zapewnić psu możliwość ciepłego schronu, np. w przedsionku naszego domu lub właśnie w budzie!

Pamiętajmy, by pies nie spędził całego dnia w kojcu!

Kojec dla psa powinien być przede wszystkim miejscem otwartym, jeśli pies ma tam budę. Zamykać pupila powinno się jedynie, gdy przyjdą goście, kurier z paczką, listonosz lub gdy wychodzimy z domu i nie chcemy, by zwierzę biegało po podwórku podczas naszej nieobecności. Pies nie może być tam zamknięty cały dzień, to wbrew humanitarnym zwyczajom.

 

Jeśli nasz pupil musi przebywać na zewnątrz, warto zadbać o to, by miał kojec, aby zamknąć go w nim, gdy to konieczne.

 

Jak zbudować kojec?

Więcej na temat budowy kojca pisaliśmy w TYM poście. Znajdziecie tam sporo na temat wymiarów kojca, podłoża, ścian i higieny. Wszystkie potrzebne materiały do budowy takiej konstrukcji na pewno znajdziecie w najbliższym sklepie budowlanym lub markecie budowlanym. Warto jednak przed ostateczną budową tej konstrukcji, poświęcić chwilę na zapoznanie się z przepisami dotyczącymi budowy. Co trzeba wiedzieć?

 

ogrodzenie dla psa
Kojec może być w formie ogrodzenia dla psa, jeśli dysponujemy przestrzenią, jest to rozwiązanie bardzo dobre.

Kojec dla psa przepisy 2020

Nowe przepisy prawne 2020 uwzględniają wymiary kojca do sylwetki psa. Co to oznacza? Pies duży musi mieć odpowiedni wymiar kojca, dostosowany do swoich wymiarów w kłębie. Przed montażem mierzymy pupila w kłębie i postępujemy wg poniższych wytycznych:

  • psy poniżej 50 cm w kłębie – kojec nie mniejszy niż 9 m²;
  • psy między 51 a 65 cm w kłębie – kojec nie mniejszy niż 12 m²;
  • psy powyżej 65 cm w kłębie – kojec nie mniejszy niż 15 m².

Jeśli natomiast chcemy w kojcu trzymać dwa psy, wszystkie wymiary powinny być większe o 4m2 i w ten sposób wzrasta powierzchnia wraz z liczbą czworonogów.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *